Žiaci si vyberajú stredné školy. Na aké kritériá by sa mali zamerať?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto: ilustračné, Thinkstock.
Tento článok pre vás načítala AI.

Žiaci a žiačky základných škôl si vyberajú, kam budú smerovať ich ďalšie kroky a zvažujú aj možnosti uplatnenia sa na trhu práce. Najnovšia analýza portálu Profesia.sk sa preto zamerala na to, aké ponuky najčastejšie vyžadujú stredoškolské vzdelanie, s maturitou aj bez.

Spomedzi viac ako 20-tisíc aktuálne zverejnených pracovných ponúk na Profesia.sk najväčšia časť, až 41 % vyžaduje stredoškolské vzdelanie s maturitou, a 25 percentám stačí stredoškolské vzdelanie bez maturity. V porovnaní s požiadavkou na vysokoškolské vzdelanie je to výrazne viac.

Pracovné ponuky pre ľudí s maturitou

Nie je to žiadna novinka, rovnaký trend sleduje portál Profesia.sk dlhodobo. V polovici februára tak mali uchádzači so stredoškolským vzdelaním s maturitou na výber z 8 447 ponúk, tí bez maturity zo 4 780.

Pre ľudí so stredoškolským vzdelaním s maturitou je najviac inzerátov z oblasti obchodu, nasleduje administratíva a manažment. V prípade týchto sektorov však je medzi kandidátmi veľká konkurencia, pretože na ponuky často reagujú aj uchádzači a uchádzačky s vyšším vzdelaním a množstvo reakcií je nadpriemerné.

Skoly 1.jpg

Najviac ponúk pre ľudí so stredoškolským vzdelaním s maturitou je na pozície administratívnych pracovníkov, obchodných zástupcov či odborných predajcov. O všetky tri pozície je aj zo strany uchádzačov nadpriemerný záujem.

Naopak, sú oblasti, o ktoré je výrazne podpriemerný záujem a uchádzači majú väčšiu šancu sa po strednej škole hneď zamestnať. Na jednu ponuku z oblasti elektrotechniky a energetiky v priemere reaguje len päť ľudí, inzerátov z tejto oblasti je však aktuálne takmer 800.

Atraktívne oblasti a ponúkané mzdy

Málo atraktívne je aj strojárstvo, automobilový priemysel a manažment kvality. Ak teda žiaci rozmýšľajú nad týmito smermi, budú mať po strednej škole vo výberových procesoch menšiu konkurenciu.

Ponúkané mzdy sa pohybujú okolo 1 500 eur, v prípade manažmentu kvality je to vyše 1 600 eur. Ani sektor informačných technológií sa aj napriek najvyšším ponúkaným platom neteší takému záujmu, aký by si firmy predstavovali, keďže toto odvetvie prudko napreduje.

Skoly 2.jpg

Inzeráty, ktoré vyžadujú stredoškolské vzdelanie bez maturity, sú najčastejšie z oblastí výroby, dopravy, obchodu, strojárstva a elektrotechniky. Najmä posledné dva odbory sa oplatí ísť študovať, nakoľko je o ponuky z nich veľmi malý záujem.

V prípade týchto oblastí je priemerný ponúkaný plat v inzerátoch 1350 eur, čo je viac ako v prípade výroby, dopravy aj obchodu, o ktoré je zo strany uchádzačov väčšia konkurencia. Z hľadiska konkrétnych pozícií je zo strany firiem najväčší dopyt po operátoroch výroby, predavačoch, skladníkoch a či robotníkoch.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať