Apple dostal od Európskej komisie pokutu 1,8 miliardy eur za porušenie pravidiel hospodárskej súťaže

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Apple
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Spoločnosť Apple dostala od Európskej komisie pokutu 1,8 miliardy eur za porušenie pravidiel Európskej únie (EÚ) v oblasti hospodárskej súťaže. Toho sa dopustila nespravodlivým uprednostňovaním svojej služby na streamovanie hudby na úkor rivalov.

Sťažnosť od Spotify

Pokuta je výsledkom dlhodobého vyšetrovania, ktoré podnietila sťažnosť od švédskej streamovacej služby Spotify pred piatimi rokmi. Vyšetrovanie dospelo k záveru, že spoločnosť Apple zakázala streamovacím službám informovať používateľov o tom, koľko stoja ponuky predplatného mimo ich aplikácií, vrátane odkazov v ich aplikáciách na zaplatenie alternatívnych predplatných či posielania e-mailov používateľom, aby im povedali o rôznych cenových možnostiach.

Apple zakázal vývojárom aplikácií „plne informovať používateľov iOS o alternatívnych a lacnejších službách predplatného hudby mimo aplikácie“, vyjadrila sa Komisia, ktorá dohliada na hospodársku súťaž v eurobloku, pričom poukázala na to, že takéto správanie sa trvalo takmer desaťročie a mnohí používatelia v dôsledku toho platili drahšie predplatné za streamovanie hudby.

Proti rozhodnutiu sa odvolajú

Podpredsedníčka eurokomisie zodpovedná za hospodársku súťaž Margrethe Vestager na tlačovej konferencii poukázala na to, že takéto konanie „je nelegálne a dotklo sa miliónov európskych spotrebiteľov“. Technologický gigant skritizoval Európsku komisiu aj Spotify a oznámil, že sa voči rozhodnutiu odvolá.

Rozhodnutie bolo dosiahnuté napriek tomu, že Komisia nedokázala odhaliť žiadne dôveryhodné dôkazy o poškodení spotrebiteľov a ignoruje realitu trhu, ktorý prosperuje, je konkurencieschopný a rýchlo rastie,“ uviedla spoločnosť s tým, že z rozhodnutia bude profitovať spoločnosť Spotify, ktorá má 56-percentný podiel na európskom trhu streamovania hudby a ktorá sa podľa nej stretla s eurokomisiou za ostatných osem rokov 65-krát.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Margrethe Vestagerová
Firmy a inštitúcie AppleEK Európska komisiaEU Európska úniaSpotify