Blokovanie webov so škodlivým obsahom sa predĺži, šírenie dezinformácií vo veľkom ovplyvňuje vnímanie reality

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Notebook, laptop, pocitac
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Na internete bude možné blokovať škodlivý obsah alebo škodlivé aktivity do 30. septembra tohto roka. Vyplýva to z novely zákona o kybernetickej bezpečnosti, ktorú v piatok podpísala prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

V tlačovej správe o tom informoval jej hovorca Martin Strižinec. Doteraz platilo, že Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) môže rozhodnúť o zablokovaní webov do konca júna.

„Prebiehajúci vojnový konflikt na Ukrajine má aj rozmer informačnej vojny, ktorá prekračuje územie zasiahnuté vojnou a negatívne ovplyvňuje celý svet. Masívna ruská propaganda a podsúvanie dezinformácií majú za cieľ spochybniť, kto je vo vojnovom konflikte agresor a kto obeť a ospravedlňovať agresiu nasmerovanú aj voči civilnému obyvateľstvu a civilnej infraštruktúre Ukrajiny,“ uviedli predkladatelia v dôvodovej správe k novele zákona.

Podľa nich šírenie dezinformácií a „škodlivého obsahu“ ako prostriedku na vedenie hybridnej vojny je nesporne jednou z najnebezpečnejších foriem prebiehajúceho vojnového konfliktu a má veľký dosah na vnímanie reality obyvateľstvom. NBÚ zablokoval do 30. júna tohto roka portály Hlavné správy, Armádny magazín, Hlavný denník a internetové rádio Infovojna.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Martin StrižinecZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie NBÚ Národný bezpečnostný úrad