Európska únia dosiahla prelomovú dohodu, ktorej cieľom je zamerať sa na nenávistné prejavy, dezinformácie a iný škodlivý obsah na internete.
Zákon o digitálnych službách
Dohoda má prinútiť veľké technologické spoločnosti ako Facebook, Google či Amazon, aby takýto obsah tvrdšie strážili, uľahčili používateľom označovať škodlivý obsah a umožnili regulačným orgánom trestať nedodržiavanie pravidiel.
Predstavitelia EÚ sa v sobotu dohodli na posledných podrobnostiach zákona o digitálnych službách, ktorý bude platiť v 27 krajinách EÚ.
Jednotlivé vlády by mohli požiadať spoločnosti, aby stiahli širokú škálu obsahu, ktorý by bol považovaný za nezákonný, vrátane materiálu, ktorý propaguje terorizmus, sexuálne zneužívanie detí, nenávistné prejavy a komerčné podvody.
Jednoduchšie odstraňovanie hoaxov
Platformy ako Facebook či Twitter by museli používateľom poskytnúť nástroje na nahlásenie takéhoto obsahu „jednoduchým a efektívnym spôsobom“, aby ho bolo možné rýchlo odstrániť.
Online predajcovia ako Amazon by museli urobiť to isté v prípade rizikových produktov, ako sú falšované tenisky alebo nebezpečné hračky.