Google predstavil nový silný model AI Gemini, dokáže rozoznávať a generovať text, obrázky aj audio

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Chat GPT Vision: Umelá inteligencia môže teraz vidieť
Ilustračné foto: www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Technologický gigant Google zverejnil model umelej inteligencie (AI) Gemini, o ktorom tvrdí, že má pokročilé „schopnosti uvažovania“, aby „starostlivejšie premýšľal“ pri odpovediach na ťažké otázky.

Podľa šéfa spoločnosti Sundara Pichaia s Gemini prichádza nová éra AI. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Chatbot Bard

Google začiatkom roka predstavil svojho AI chatbota Bard, ktorý označil za experiment. Pri svojej verejnej ukážke Bard dokonca urobil chybu a poskytol zlú odpoveď na otázku o vesmíre.

S Gemini je však Google odvážnejší, pričom model označuje za dosiaľ najschopnejší a naznačuje, že dokáže prekonať ľudských odborníkov v rade inteligenčných testov. Testovali ho na riešenie problémov a znalosti v 57 oblastiach vrátane matematiky a humanitných vied.​

Základný model

Gemini dokáže rozoznávať a generovať text, obrázky aj audio. Nie je to však vyslovene produkt. Je skôr známy ako základný model, čo znamená, že bude integrovaný do existujúcich nástrojov Google vrátane vyhľadávania a Barda.

Googlu sa zatiaľ nepodarilo pritiahnuť so svojou AI toľko pozornosti a toľko používateľov ako virálnemu chatbotu ChatGPT od spoločnosti OpenAI.

Nová, silnejšia verzia softvéru

Teraz však tvrdí, že najsilnejšia verzia Gemini dokáže prekonať platformu GPT-4, na ktorej funguje spomenutý chatbot, v 30 z 32 široko využívaných akademických oblastiach.

Firma OpenAI pritom tiež chystá novú, silnejšiu verziu softvéru, ktorú by mala zverejniť budúci rok. Výkonný riaditeľ spoločnosti tvrdí, že vďaka novým produktom firmy tie súčasné budú vyzerať ako „zvláštny príbuzný“.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Sundar Pichai
Firmy a inštitúcie GoogleOpenAI