Japonský gigant Sega kupuje spoločnosť Rovio, za vývojára hry Angry Birds zaplatí viac ako 700 miliónov eur

Nahnevané vtáčiky dobyli Čínu
Fínska spoločnosť Rovio, ktorá vytvorila populárnu elektronickú hru Angry Birds slávnostne otvorila svoju kanceláriu v Šanghaji. Budúci mesiac má na programe otvoriť kanceláriu aj v Pekingu a postupne vybudovať zábavný park neďaleko mesta Haining. Foto: SITA/AP Photo/Eugene Hoshiko

Japonský herný gigant Sega Sammy Holdings kupuje fínskeho vývojára hier Rovio Entertainment. Za spoločnosť, ktorá stojí za úspešnou hrou Angry Birds, zaplatí 706 miliónov eur. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Ježko Sonic

Sega, ktorá zase stojí za obľúbenou postavičkou Ježka Sonica, sa prostredníctvom akvizície snaží využiť odborné znalosti Rovio v oblasti mobilných hier. V oznámení transakcie firma uviedla, že jej rozhodnutie kúpiť Rovio bolo poháňané potrebou „upevniť svoju pozíciu“ na globálnom hernom trhu.

Poukázala pritom na to, že sa odhaduje, že tento trh do roku 2026 vzrastie na 263,3 miliardy dolárov, pričom sa očakáva zvýšenie percentuálneho podielu mobilných hier na 56 %. Sega spomenula mobilnú hernú platformu Beacon od Rovio, o ktorej uviedla, že má „20 rokov skúseností na vysokej úrovni v oblasti živej prevádzky mobilných hier“ v USA a Európe.

Výnosy spoločnosti Rovio

Výnosy spoločnosti Rovio sa v roku 2022 zvýšili na 317,7 milióna eur z 272,3 milióna eur v roku 2020, no za rovnaké obdobie jeho prevádzkový zisk klesol zo 42,5 milióna eur na 28,6 milióna eur. Minulý rok Rovio, ktoré má vo svojich ôsmich herných štúdiách po celom svete približne 550 zamestnancov, uviedlo, že počet stiahnutí jeho hier dosiahol päť miliárd.

Ku koncu piatkového obchodovania malo Rovio na akciovom trhu hodnotu 707 miliónov dolárov. V pondelok, po oznámení, že súhlasila s odkúpením, stúpli akcie firmy o takmer 18%.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom