Microsoft a tri ďalšie firmy vytvorili partnerstvo, aby dohliadli na bezpečný vývoj umelej inteligencie

umelá inteligencia
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Štyri vplyvné spoločnosti venujúce sa umelej inteligencii (AI) oznámili spoluprácu pri dohľade nad vývojom jej najpokročilejších modelov. Technologické giganty Microsoft a Google, spoločnosť OpenAI, ktorá stojí za chatbotom ChatGPT, a startup Anthropic v tejto súvislosti vytvorili Frontier Model Forum.

Bezpečný a zodpovedný vývoj

To sa sústredí na „bezpečný a zodpovedný“ vývoj pokročilejších modelov umelej inteligencie, ako sú v súčasnosti dostupné modely. Na svojej webstránke o tom informuje denník The Guardian.

Spoločnosti vytvárajúce technológiu umelej inteligencie sú zodpovedné za to, aby zabezpečili, že bude bezpečná, zabezpečená a zostane pod ľudskou kontrolou,“ povedal prezident Microsoftu Brad Smith.

Ako dodal, „táto iniciatíva je dôležitým krokom k spojeniu technologického sektora pri zodpovednom napredovaní AI a riešení výzev tak, aby z nej malo úžitok celé ľudstvo“.

Pozitívne využitie umelej inteligencie

Hlavnými cieľmi partnerstva je podľa spoločností podpora výskumu bezpečnosti umelej inteligencie, ako je napríklad vývoj štandardov na hodnotenie modelov, podpora zodpovedného nasadzovania pokročilých modelov umelej inteligencie či diskusia o rizikách dôvery a bezpečnosti v AI s politikmi a akademikmi.

Tiež chcú pomôcť vyvíjať pozitívne využitie umelej inteligencie, napríklad v boji proti klimatickej kríze či detekcii rakoviny.

Členstvo vo fóre je otvorené pre organizácie, ktoré vyvíjajú „veľké modely strojového učenia, ktoré presahujú možnosti, ktoré sú v súčasnosti prítomné v najpokročilejších existujúcich modeloch, a môžu vykonávať širokú škálu úloh“, uviedli tiež firmy.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Brad Smith
Firmy a inštitúcie GoogleMicrosoftOpenAI