Musíte mať stále nový model mobilu? Svoj prístup k elektronike by ste radšej mali zmeniť

Správy, počítač, mobil,
Foto: ilustračné, Getty Images

Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP) vo februárovej výzve vzdelávacej kampane Zatoč s odpadom vyzýva občanov zamyslieť sa nad tým, ako vo všeobecnosti ľudia pristupujú k elektronike, ktorú používajú a nahradiť ju knižkou.

Každé elektrozariadenie ukrýva baňu plnú vzácnych kovov. Výnimkou nie sú ani smartfóny, ktoré okrem hliníka a medi obsahujú aj zlato, striebro, paládium či platinu.

Uvoľňovanie toxických látok

Ak sa takýto odpad dostane na skládku, po čase sa zo zariadenia začnú uvoľňovať toxické látky ako arzén, berýlium, kadmium, nikel či olovo. Preto je dôležité, aby sa s týmto odpadom zaobchádzalo správne a vzácne materiály nekončili na skládkach alebo v spaľovniach.

Jedným z riešení je zamyslieť sa, či je naozaj tak potrebné mať vždy nový model smartfónu, televízor, či notebook. Informovala o tom hovorkyňa SAŽP Michaela Pšenáková.

Radšej si vyberte knihu

V rámci výzvy SAŽP vyzýva občanov, aby si uvedomovali, kedy a koľko času z dňa trávia v spoločnosti elektronických zariadení a, aby tento čas radšej venovali dobrej knihe. Pri výbere knihy je dobré zamyslieť sa nad jej uhlíkovou stopou. Knihy sa dajú získať od priateľov, z knižnice, z domácej knižnice, zo swapu, burzy, či z antikvariátu.

Na záver kampane agentúra životného prostredia motivuje ľudí, aby svoj knižný výber odfotili, napísali koľko času sa mu venovali a čo nové sa počas čítania dozvedeli.

Recyklácia je priemyselný proces, ktorý vedie k istej miere znečistenia životného prostredia. Vyžaduje si dopravu druhotných surovín do špecializovaných podnikov, ktoré ich separujú, čistia a spracúvajú do použiteľnej formy.

Smartfón, ktorý bol používaný 4 až 5 rokov, má oveľa nižší dopad na životné prostredie ako ten, ktorý bol za tú dobu predmetom recyklačného procesu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Michaela Pšenáková
Firmy a inštitúcie Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP)