Naparí ÚVO ministerstvám pokuty? Kontrola ukázala, že zmluvy na telekomunikačné služby sú v rozpore so zákonom

Telekomunikácie
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) pri kontrole zmlúv a dodatkov na telekomunikačné služby za milióny eur, ktoré zadávali viacerí verejní obstarávatelia, zistil porušenie zákona o verejnom obstarávaní.

Tieto porušenia podľa úradu mali vplyv na výsledok verejného obstarávania. Ako úrad vo štvrtok informoval, celková suma kontrolovaných zmluvných vzťahov presahuje 10 miliónov eur, jeden z dodatkov bol v hodnote viac ako 9 miliónov eur.

Kontrolovali ministerstvá

„Môžem potvrdiť, že úrad kontroloval zmluvy a dodatky ministerstva školstva, ministerstva pôdohospodárstva, ministerstva práce, ministerstva vnútra a Rozhlasu a televízie Slovenska, viaceré z nich aj na podnet Slovensko.Digital,“ uviedol predseda ÚVO Miroslav Hlivák.

„Úrad preukázal, že uvedení verejní obstarávatelia zabezpečili telekomunikačné služby v rozpore so zákonom o verejnom obstarávaní,“ podotkol.

Uvedení verejní obstarávatelia podľa úradu zadali zmluvy, či dodatky na telekomunikačné služby na základe výnimky zo zákona o verejnom obstarávaní. Vo všetkých prípadoch podľa šéfa úradu možno hovoriť o identickom postupe.

V praxi to vyzeralo tak, že nevypísali súťaž, ale uzavreli zmluvy, resp. dodatky s vybranými firmami, pričom sa odvolávali na to, že im to umožňuje výnimka zo zákona.

Obrátili sa na Európsku komisiu

„Úrad však preukázal, že použitie výnimky uplatnili v rozpore so zákonom. Pri rozhodovaní o daných prípadoch sa rada úradu obrátila aj na Európsku komisiu so žiadosťou k výkladu príslušného článku 8 smernice, pričom odpoveď Európskej komisie potvrdila výklad úradu, pokiaľ ide o možnosť aplikácie danej telekomunikačnej výnimky,“ priblížil Hlivák.

Rada úradu sa taktiež obrátila so žiadosťou o vypracovanie znaleckého posudku na znalca z oblasti európskeho práva, ktorý rovnako potvrdil závery úradu. „Úrad jednoznačne preukázal, že neoprávneným použitím výnimky v týchto prípadoch bola neoprávnene vylúčená hospodárska súťaž,“ poznamenal predseda ÚVO.

Úrad pokračuje v ďalšom konaní, ktorého cieľom je potrestanie za obchádzanie zákona a zároveň upozornenie pre ostatných verejných obstarávateľov, aby sa takéhoto konania vyvarovali.

„Môžem potvrdiť, že úrad preskúma, či sú naplnené podmienky pre začatie správnych konaní o uložení pokuty v jednotlivých prípadoch a svoje zistenia tiež postúpi ďalším kontrolným orgánom,“ dodal Hlivák.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Miroslav Hlivák
    Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaMinisterstvo školstva SRMPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRMPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SRMV Ministerstvo vnútra SRRTVS Rozhlas a televízia SlovenskaÚVO Úrad pre verejné obstarávanie