Protimonopolný úrad potvrdil transakciu v IT, spoločnosť Synteca prevezme Datalan

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Technologie.jpg
Foto: Pixabay.com
Tento článok pre vás načítala AI.

V oblasti informačných technológií sa preskupujú pozície známych hráčov. Protimonopolný úrad Slovenskej republiky (PMÚ) schválil zámer spoločnosti Synteca na získanie výlučnej kontroly nad spoločnosťou Datalan, a tým aj nad jej dcérskymi firmami Softip a časťou firmy Tempest.

Posilnenie dominantného postavenia

PMÚ v utorok informoval, že po vyhodnotení podkladov a informácií dospel k záveru, že zámer koncentrácie značne nenaruší účinnú súťaž na trhu najmä v dôsledku vytvorenia alebo posilnenia dominantného postavenia, a preto je v súlade so zákonom o ochrane hospodárskej súťaže.

Rozhodnutie úradu o transakcii nadobudlo právoplatnosť 28. marca.

Aktivity jednotlivých účastníkov koncentrácie sa na domácom trhu v rôznej miere horizontálne prekrývajú najmä v oblasti dodávok cloudových a infraštruktúrnych riešení, vývoja a implementácie softvéru, ako aj v oblasti dodávok licencovaného (krabicového) softvéru od tretích strán a kybernetickej a informačnej bezpečnosti.

Prepojené spoločnosti

Už pred transakciou boli dotknuté spoločnosti významne majetkovo a personálne prepojené.

„PMÚ tiež zobral do úvahy argumentáciu v oznámení koncentrácie, podľa ktorej je trh s IT službami v SR dostatočne konkurenčný a je na ňom prítomných množstvo významných hráčov, a to aj v prípade oblastí, kde sa účastníci koncentrácie primárne prekrývajú,“ uviedla hovorkyňa PMÚ Adriana Oľšavská.

Súčasná pozícia posudzovaných podnikateľov na tomto trhu, prípadne na alternatívne vymedzených užších trhových segmentoch, podľa úradu z hľadiska trhových podielov nemusí odrážať ich skutočný konkurenčný potenciál.

Môže byť totiž ovplyvnená aj čo i len jednou veľkou zákazkou, ktorú sa im v sledovanom období podarilo získať.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Adriana Oľšavská
Firmy a inštitúcie DatalanProtimonopolný úrad (PMÚ) SRSoftipTempest