Schválili nové pravidlá voľného roamingu v EÚ, Slováci sa už nemusia báť obmedzení

Mobil, telefonovanie

Slováci by sa už v európskych krajinách nemali stretávať pri využívaní roamingu s akoukoľvek diskrimináciou a obmedzeniami ako tomu bolo doteraz. Výbor Európskeho parlamentu (EP) pre priemysel, výskum a energetiku totiž schválil finálnu podobu nových pravidiel tzv. voľného roamingu v EÚ.

“Keďže fungujeme v rámci EÚ máme vnútorný trh a roaming je pre našich občanov jedným z najoceňovanejších benefitov členstva v EÚ, využívať mobilné služby, vrátane čerpania dát za domáce ceny v celej EÚ bez obmedzení by mala byť samozrejmosť,“ slovenský europoslanec Robert Hajšel. Ten je tieňovým spravodajcom Európskeho parlamentu a hlavným vyjednávačom za frakciu Socialistov a Demokratov.

Rovnaká by mala byť aj kvalita služieb

Hajšel počas vyjednávaní nástojil na zabezpečení rovnakej kvality služieb po celej EÚ.

“Okrem predĺženia tzv. voľného roamingu som trval na uplatnení princípu rovnakej kvality služieb, bezplatnom sprístupnení núdzových liniek a odstránení akejkoľvek formy diskriminácie, s ktorou sa aj Slováci stretávajú, keď cestujú po štátoch EÚ,“ dodal.

Postupne treba zrušiť aj jednu zásadu

Podľa Hajšela treba postupne zrušiť aj zásadu tzv. korektného využívania roamingu, ktorá umožňovala operátorom trestať ľudí fungujúcich napríklad z pracovných dôvodov viac v zahraničí ako doma.

“Zbytočne hovoríme o výhodách členstva v únii a voľnom pohybe, či vnútornom trhu, keď tolerujeme astronomickými sumami trestať nie podvodníkov, ale osoby pohybujúce sa mimo svojho materského štátu, ale stále v rámci EÚ,“ konštatoval.

Od roku 2017 majú Európania možnosť využívať roaming za domáce ceny. To sa však končí v júni 2022 a pripravovaná revízia upravuje pravidlá na najbližších desať rokov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Robert Hajšel
Firmy a inštitúcie EP Európsky parlament