Sektor IT sa stotožnil s programom vlády, podporuje aj rozvoj digitálnych zručností obyvateľov

IT, programátor, informatika
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

IT sektor oceňuje v programovom vyhlásení novej vlády najmä komplexný prístup k rozvoju vzdelávania a digitálnej transformácii podnikov.

Rozvoj digitálnych zručností Slovákov

Kľúčoví zástupcovia tohto odvetvia združení v Digitálnej koalícii a IT Asociácii Slovenska (ITAS) v spoločnom podpornom stanovisku privítali snahy vlády o systémový postoj k práci s ľudským kapitálom a rozvoj digitálnych zručností slovenského obyvateľstva.

Obzvlášť pozitívne vnímajú, že materiál neprináša len prísľuby, ale aj konkrétne riešenia výziev v oblasti digitalizácie. Zamestnávatelia v IT zároveň ponúkli vláde aktívnu spoluprácu pri napĺňaní cieľov v jej programe počas celého volebného obdobia. K vládnemu programu nevzniesli žiadne kritické výhrady, či pripomienky.

„Digitálna transformácia podnikov si bude vyžadovať dostupnú kapacitu IT špecialistov v existujúcich, ako aj novovznikajúcich povolaniach,“ uviedol predseda Digitálnej koalície Mário Lelovský.

Zvýšenie digitálnych zručností podľa neho prináša lepšie príležitosti na trhu práce, širší výber pracovných ponúk, vyššiu mzdu, flexibilnejšie pracovné podmienky a rýchlejší kariérny postup.

Investície, modernizácia a vzdelanie

„Je nespochybniteľné, že IT odvetvie na Slovensku je jedným z najvýznamnejších ťahúňov našej ekonomiky s vysokou pridanou hodnotou a veľkým potenciálom pre budúcnosť,“ povedal prezident ITAS Emil Fitoš. Ako podotkol, z programového vyhlásenia je zrejmé, že si to uvedomujú aj predstavitelia vlády.

Vláda sa zaväzuje k podpore investícií, ktoré zabezpečia nielen zvyšovanie počtu potrebných IT špecialistov, ale aj modernizáciu a rozvoj celoživotného vzdelávania dostupného pre všetkých obyvateľov bez rozdielu na vek, vzdelanie či región.

„Tie zabezpečia, že títo ľudia budú mať príležitosť rozvíjať svoje zručnosti a udržať si tak svoje zamestnanie či konkurencieschopnosť na pracovnom trhu. Pozitívne tiež hodnotím konkrétne vyjadrenia podpore Aliancii sektorových rád ako národnému koordinátorovi celoživotného vzdelávania,“ poznamenal Lelovský.

Vláda chce podporiť dokončenie digitálnej transformácie vnútorných procesov verejnej správy, čo Fitoš označil za kľúčový predpoklad lepšieho a efektívnejšieho fungovania všetkých štátnych úradov.

Inšpirácia v úspešných krajinách

„Za nemenej dôležitú považujem aj implementáciu kvalitných technologických riešení, bez ktorých sa modernizácia verejnej správy nedá uskutočniť,“ doplnil.

Inovácie by podľa programu malo výrazne pocítiť aj slovenské školstvo. IT sektor zároveň pozitívne hodnotí fakt, že vláda sa pri príprave vyhlásenia inšpirovala úspešnejšími krajinami a zohľadnila aj požiadavky odborníkov z praxe.

Prioritou je tiež zabezpečiť kontinuálne pokračovanie už realizovaných aktivít na zlepšovanie digitálnych zručností ohrozených skupín obyvateľstva.

„Na základe úspešne ukončených národných projektov ako sú Digitálny žiak, Ukrajinský žiak, Zlepšovanie digitálnych zručností seniorov a znevýhodnených skupín vo verejnej správe (Digitálny klub) ponúkame súčasnej vláde, a osobitne ministrovi investícií, našu aktívnu pomoc a spoluprácu pri plnení záväzkov, ktoré vyplývajú z programového vyhlásenia,“ dodal Lelovský.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Emil FitošMario Lelovský
Firmy a inštitúcie ITAS IT Asociácia Slovenska