Slovak Telekom pokryl za prvý rok fungovania 5G siete 18 častí Bratislavy, prevádzku začal aj v obciach regiónu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
5G sieť, mobilná sieť, anténa
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Spoločnosť Slovak Telekom za prvý rok komerčnej prevádzky 5G siete zvýšila pokrytie z pôvodne ôsmich na osemnásť častí Bratislavy a na 25 obcí v Bratislavskom a Trnavskom samosprávnom kraji.

„Telekom rozširoval 5G pokrytie na vidiek najmä do lokalít s vysokou dátovou spotrebou, aby odľahčil nápor na 4G sieť, ktorý sa prejavil počas viacerých vĺn pandémie,“ uviedol hovorca Slovak Telekomu Michal Korec.

Umožní využívať naplno video hovory

Operátor začal prevádzku 5G siete pred rokom v Bratislave ako prvý na Slovensku. Odštartoval aj 5G romaing, ten môžu zákazníci Telekomu využívať nielen v domácej sieti, ale už aj v zahraničí.

Od 1. decembra je 5G k dispozícii v partnerských sieťach T-Mobile Czech Republic a Magenta Telekom (Rakúsko), tento týždeň pribudli ďalšie dve siete – nemecká Telekom Deutschland a grécka Cosmote GR.

„Nová 5G sieť zvýšila dostupnú kapacitu mobilnej siete Telekom, ktorú majú zákazníci k dispozícii a zároveň čiastočne odľahčila 4G sieť. 5G sieť má oproti 4G sieti vyššie prenosové rýchlosti, výrazne kratšiu odozvu, vysokú stabilitu pripojenia a dokáže naraz obslúžiť omnoho väčšie množstvo mobilných zariadení,“ priblížil Korec. Nová 5G sieť umožní zákazníkom využívať naplno aj video hovory, či vzdialenú prácu tzv. homeoffice.

Nový 2G/4G vysielač

Mobilný operátor O2 začiatkom decembra pokryl signálom 4G LTE obec Príkra (okres Svidník), ktorá bola poslednou obcou, ktoré sa dobrovoľne zaviazal pokryť vysokorýchlostným internetom. Poslednou pokrytou obcou tak operátor definitívne naplnil memorandum o spolupráci, ktoré O2 spolu s inými operátormi podpísali so štátom ešte v roku 2018.

„V rámci memoranda sme nad rámec svojich komerčných plánov a na svoje vlastné náklady pokryli až 511 obcí zo zoznamu bielych miest. To, k čomu sme sa zaviazali, sme splnili ešte v roku 2019,“ uviedol generálny riaditeľ O2 Slovakia, s.r.o., Igor Tóth.

Výnimkou bola obec Príkra, k jej pokrytiu operátor pristúpil v lete tohto roka a od 1. decembra v nej zaradil do prevádzky nový 2G/4G vysielač vysoký 40 metrov. Prístup k službám tak získajú aj susedné obce Bodružal, Nižný Komárnik a Krajná Bystrá.

Desiatky nových lokalít

O2 aktuálne pokrýva vlastnou rýchlou 4G LTE sieťou 97,4 percent ľudí na Slovensku. Zároveň je 2G signál dostupný pre vyše 99,7 percent ľudí. V minulom roku sprístupnil operátor aj signál vlastnej 5G siete vo vybraných častiach Bratislavy a v tomto roku naplno odštartoval jej budovanie spolu s dodávateľom Ericsson.

V tomto momente je už sieť dostupná pre zákazníkov v pätnástich lokalitách na Slovensku a zároveň O2 zaraďuje do siete desiatky nových lokalít. V nich budú môcť ľudia využívať výhody 5G siete už v najbližších mesiacoch.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Igor TóthMichal Korec
Firmy a inštitúcie Cosmote GREricssonMagenta TelekomO2Slovak TelekomT-Mobile Czech RepublicTelekom Deutschland