TikTok chce zvrátiť zákaz v Montane, zákon je založený na nepodloženej špekulácii

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
TikTok
Foto: ilustračné, SITA/AP.

Spoločnosť TikTok Inc., ktorá vlastní rovnomennú videoplatformu, podala žalobu v snahe zvrátiť zákaz aplikácie v americkom štáte Montana. Príslušný zákon je podľa nej protiústavným porušením práva na slobodu slova a je založený na „nepodloženej špekulácii“, že by sa čínska vláda mohla dostať k používateľským údajom.

TikTok, ktorý vlastní čínska firma ByteDance, tvrdí, že neposkytoval a nebude poskytovať údaje používateľov z USA čínskej vláde. V žalobe uvádza, že prijal opatrenia na ochranu súkromia a bezpečnosti svojich používateľov vrátane uloženia všetkých údajov amerických používateľov v Spojených štátoch.

Nástroj na špehovanie

Čínske zákony nútia čínske spoločnosti zdieľať údaje s vládou na akékoľvek účely, ktoré zahŕňajú národnú bezpečnosť. TikTok tvrdí, že to sa nikdy nestalo.

„Čínska komunistická strana používa TikTok ako nástroj na špehovanie Američanov tým, že zbiera osobné informácie, stlačenia klávesov a dokonca aj polohy svojich používateľov – a teda ľudia bez TikToku, ktorí sú pridružení k používateľom, môžu zdieľať informácie o sebe bez toho, aby o tom vedeli,“ vyjadrila sa hovorkyňa montanského ministerstva spravodlivosti.

Žaloby podľa jej slov čakali a sú „plne pripravení brániť zákon, ktorý pomáha chrániť súkromie a bezpečnosť Montančanov“.

Žaloby od tvorcov obsahu

Guvernér Montany Greg Gianforte podpísal zákon o zákaze TikToku v štáte v stredu a začať platiť by mal od 1. januára.

O niekoľko hodín neskôr už na Montanu podalo žalobu päť tvorcov obsahu, ktorí okrem iného argumentovali tým, že štát Montana nemá právomoc podnikať kroky v otázkach národnej bezpečnosti. Túto žalobu, rovnako ako tú od TikToku, podali na federálnom súde v Missoule.

Nový montanský zákon zakazuje sťahovanie aplikácie TikTok v štáte. Akýkoľvek subjekt podľa neho dostane pokutu 10-tisíc dolárov denne každýkrát, ak niekto dostane možnosť prístupu k platforme alebo stiahnutiu aplikácie. Pokuty sa netýkajú používateľov.

Americká federálna vláda a zhruba polovica amerických štátov zakázala TikTok na vládnych zariadeniach.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Greg Gianforte
Firmy a inštitúcie BytedanceTikTok