TikTok podal žalobu proti americkému zákonu a popiera, že by mohol byť použitý ako nástroj čínskej vlády

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
TikTok
Foto: ilustračné, SITA/AP.
Tento článok pre vás načítala AI.

Populárna videoplatforma TikTok a jej čínska materská spoločnosť podali v utorok žalobu proti novému americkému zákonu, ktorý by zakázal túto aplikáciu na zdieľanie videí v Spojených štátoch, pokiaľ nebude predaná schválenému kupujúcemu.

Útok na slobodu prejavu

Číňania tvrdia, že nedávno prijatý zákon o národnej bezpečnosti, ktorý zahŕňa ustanovenie vynucujúce predaj TikToku, nespravodlivo vyčleňuje platformu z trhu a je to bezprecedentný útok na slobodu prejavu.

Spoločnosť ByteDance vo svojej žalobe tvrdí, že nový zákon nejasne vykresľuje jeho vlastníctvo TikToku ako hrozbu pre národnú bezpečnosť s cieľom obísť prvý dodatok, a to napriek žiadnym dôkazom, že spoločnosť predstavuje hrozbu.

Tiež hovorí, že zákon je tak „očividne protiústavný“, že jeho sponzori ho namiesto toho vykresľujú ako spôsob regulácie vlastníctva TikToku.

Zaviazaný čínskej vláde

Zákon, ktorý prezident Joe Biden podpísal ako súčasť väčšieho balíka zahraničnej pomoci, je prvým prípadom, keď si USA vybrali spoločnosť sociálnych médií pre potenciálny zákaz, čo je podľa zástancov slobody prejavu to, čo by sa skôr dalo očakávať od represívnych režimov, ako napríklad v Iráne a Číne.

TikTok, ktorý má v Spojených štátoch viac ako 150 miliónov používateľov, je stopercentnou dcérskou spoločnosťou čínskej technologickej firmy ByteDance Ltd. Zákonodarcovia tvrdia, že ByteDance je zaviazaný čínskej vláde, ktorá môže kedykoľvek požadovať prístup k údajom spotrebiteľov platformy v USA.

Bez dôkazov

TikTok dlho popiera, že by mohol byť použitý ako nástroj čínskej vlády. Spoločnosť uviedla, že nikdy nezdieľala údaje o používateľoch v USA s čínskymi úradmi a neurobí tak, ak o to bude požiadaná.

K dnešnému dňu vláda USA tiež neposkytla žiadne dôkazy o tom, že platforma zdieľala takéto informácie s čínskymi úradmi.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Joe Biden
Firmy a inštitúcie BytedanceTikTok