Tržby firmy Nvidia sa rekordne zvýšili, dôvodom je nárast dopytu po čipoch pre umelú inteligenciu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Čip, čipy, umelá inteligencia
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Tržby amerického technologického gigantu Nvidia za tri mesiace do záveru júna sa viac ako zdvojnásobili a dostali sa tak na rekordnú hodnotu. Dôvodom bol prudký rast dopytu po čipoch pre umelú inteligenciu.

Zvýšenie tržieb o 170 percent

Firma informovala, že za apríl až jún dosiahla tržby v sume viac ako 13,5 miliardy dolárov. Informuje o tom web BBC. Nvidia očakáva, že jej tržby sa výrazne zvýšia aj v treťom kvartáli, a to na sumu zhruba 16 miliárd dolárov.

Plánuje preto spätné odkúpenie akcií za 25 miliárd dolárov. Rast tržieb, ktorý očakáva firma, je podstatne silnejší v porovnaní s prognózou analytikov. Ak sa predpoveď spoločnosti naplní, bude to znamenať medziročné zvýšenie jej tržieb o približne 170 percent.

Nová počítačová éra

„Začala sa nová počítačová éra,“ uviedol vo vyhlásení generálny riaditeľ firmy Nvidia Jensen Huang. Hodnota akcií firmy sa v stredu po ukončení riadneho obchodovania na newyorskej burze zvýšila o viac ako 6,5 percenta.

V tomto roku sa trhová hodnota akcií spoločnosti viac ako strojnásobila a stúpla na viac ako jeden bilión dolárov. Nvidia sa tak stala piatou firmou v USA s verejne obchodovateľnými akciami, ktorá vstúpila do takzvaného Biliónového klubu, v ktorom sú Apple, Microsoft, Alphabet a Amazon.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jensen Huang
Firmy a inštitúcie AlphabetAmazonAppleMicrosoftNvidia