Twitter bude rešpektovať pravidlá Európskej únie, ale nepôjde ďalej

Twitter, Elon Musk
Foto: archívne, SITA/AP

Sociálna a mikroblogovacia sieť Twitter bude rešpektovať pravidlá Európskej únie (EÚ) týkajúce sa moderovania obsahu, známe ako Zákon o digitálnych službách. V rozhovore pre francúzsku televíziu to uviedol majiteľ spoločnosti Elon Musk, informuje portál Politico.

„Ak bude vydaný zákon, Twitter sa zaväzuje ho dodržiavať,“ povedal moderátorke Anne-Sophie Lapix v predtočenom rozhovore, ktorý odvysielali vo francúzskom dabingu na France 2.

Šírenie falošných správ

Twitter je podľa únijného zákona o moderovaní obsahu považovaný za veľmi veľkú platformu, čo znamená, že bude musieť od 25. augusta zaviesť opatrenia proti šíreniu falošných správ.

Francúzsky minister pre digitálnu transformáciu a telekomunikácie Jean-Noël Barrot sa však nedávno vyjadril, že sa „obáva“, že platforma nedokáže dodržiavať pravidlá, pripomína Politico.

Eurokomisár pre vnútorný trh Thierry Breton by mal tento týždeň so svojím tímom navštíviť sídlo Twitteru v Spojených štátoch, aby vykonali záťažové testy platformy.

Nárast antisemitských príspevkov

Musk počas rozhovoru tiež skonštatoval, že Twitter bude dodržiavať zákon, ale nepôjde ďalej. Tvrdil pritom, že od jeho nástupu do funkcie sa výskyt nenávistných prejavov znížil o 30 percent a to aj napriek tomu, že mu Lapix ukázala štatistiky, ktoré hovorili o opaku, vrátane štúdie Inštitútu pre strategický dialóg, ktorá odhalila 105-percentný nárast antisemitských príspevkov.

Multimiliardár a samozvaný zástanca absolútnej slobody prejavu si podľa vlastných slov myslí, že definícia nenávistných prejavov by nemala byť príliš široká, pretože by mohla viesť k cenzúre.

Keď mu následne moderátorka ukázala tweety, v ktorých sa ich autori minulý týždeň tešili z potopenia lode s migrantmi pri Grécku, Musk pripustil, že sú „nechutné“, no ak nie sú nezákonné, mali by podľa neho zostať na internete.

Tesla vo Francúzsku

Politico zároveň pripomína, že i keď sa francúzski zákonodarcovia obávajú toho, ako Musk vedie Twitter, v súvislosti s jeho výrobcom elektromobilov Tesla sú omnoho nadšenejší.

Podľa Muska je „veľmi pravdepodobné“, že Tesla bude v nadchádzajúcich rokoch vo Francúzsku „robiť veľmi dôležité veci“, nepotvrdil však, že v krajine postaví gigafabriku. V piatok sa tiež stretol s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom.

O investície spoločnosti Tesla sa uchádzajú viaceré štáty Únie, vrátane Francúzska, Španielska a Talianska, ktoré dúfajú, že sa práve u nich bude nachádzať druhá európska továreň automobilky.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anne-Sophie LapixElon MuskEmmanuel MacronJean-Noël BarrotThierry Breton
Firmy a inštitúcie Európska úniaTeslaTwitter