Vesmírna sonda ESA Juice nesie k Jupiteru aj detektor od vedcov zo Slovenska

Sonda ESA JUICE, Jupiter, raketa
Sondu ESA JUICE nesie do vesmíru raketa Ariane, ktorá odštartovala z európskeho kozmodrómu Kourou vo Francúzskej Guyane. Foto: SITA/AP/ESA

Vesmírna sonda ESA JUICE nesie k Jupiteru aj detektor zo Slovenska. Vo štvrtok 13. apríla odštartovala k planéte Jupiter vesmírna sonda Európskej vesmírnej agentúry JUICE (JUpiter ICy moons Explorer).

Do svojho cieľa by mala doraziť v júli 2031 a jej úlohou bude študovať časticové prostredie v okolí Jupitera a jeho mesiacov, uvádza v tlačovej správe Katarína Gáliková z Úradu Slovenskej akadémie vied (SAV).

Desať vedeckých prístrojov

Sonda na palube ponesie dohromady 10 vedeckých prístrojov, medzi nimi aparatúru PEP (Particle Environment Package), ku konštrukcii ktorej prispeli vedci zo Slovenskej akadémie vied.

Výskumný tím z Ústavu experimentálnej fyziky (ÚEF) SAV v Košiciach pre misiu JUICE vyvinul a dodal tzv. anti-koincidenčný detektorový modul ACM.

Úloha detektora ACM

Jeho úlohou je zabezpečiť efektívnu detekciu častíc nižších energií na pozadí silného ionizujúceho žiarenia, najmä vysokoenergetických elektrónov z intenzívnych radiačných Van Allenových pásov Jupitera.

Štart k Jupiteru
Na tomto obrázku poskytnutom Európskou vesmírnou agentúrou raketa Ariane s robotickým prieskumníkom Juice štartuje z európskeho kozmodrómu vo Francúzskej Guyane v piatok 14. apríla 2023. Európska kozmická loď odštartovala na výpravu za prieskumom Jupitera a jeho troch ľadom zaliatých mesiacov. Prieskumník, prezývaný Juice, sa v piatok vydal na osemročnú cestu z Francúzskej Guyany v Južnej Amerike štartom na rakete Ariane. Foto: SITA/ AP, ESA

„Elektróny z radiačných pásov sú schopné prenikať aj tieniacim plášťom vedeckých prístrojov a vyvolať v ich citlivých fyzikálnych senzoroch falošné reakcie. A práve na vylúčenie týchto falošných prípadov zo záznamu vedeckých dát slúži nami dodaný detektor ACM,“ prezradil jeden z jeho konštruktérov Ján Baláž z ÚEF SAV.

Detektor bol vyvinutý a skonštruovaný v rámci riešenia projektu ESA-PECS Slovakia z programu na podporu prístupového procesu Slovenska k Európskej vesmírnej agentúre. Sondu ESA JUICE nesie do vesmíru raketa Ariane, ktorá odštartovala z európskeho kozmodrómu Kourou vo Francúzskej Guyane.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ESA Európska vesmírna agentúraSAV Slovenská akadémia vied