Americká vláda chce prísnejšie opatrenia pre bezpečnosť nástrojov umelej inteligencie

Umelá inteligencia
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Administratíva amerického prezidenta Joea Bidena chce prísnejšie opatrenia na testovanie bezpečnosti nástrojov umelej inteligencie (AI), ako je napríklad ChatGPT, pred ich uvedením pre verejnosť.

Stanoviská k novým systémom

Americké ministerstvo obchodu v utorok uviedlo, že nasledujúcich 60 dní strávi vypracovávaním stanovísk k možnosti auditov AI, hodnotenia rizík a ďalších opatrení, ktoré by mohli zmierniť obavy spotrebiteľov z týchto nových systémov.

„Vzhľadom na tempo inovácií je teraz zvýšená úroveň obáv, že sa to musí diať zodpovedne,“ vyjadril sa námestník ministerky obchodu Alan Davidson, ktorý je šéfom Národného úradu telekomunikácií a informácií (NTIA).

Bezpečné produkty

Úrad hľadá spätnú väzbu o tom, aká politika by mohla zvýšiť zodpovednosť komerčných nástrojov AI. „Myslíme si, že tieto mechanizmy zodpovednosti by mohli skutočne pomôcť tým, že poskytnú väčšiu dôveru v dejúce sa inovácie,“ vyjadril sa šéf NTIA.

Biden minulý týždeň počas stretnutia so svojou radou poradcov pre vedu a technológiu povedal, že technologické spoločnosti musia zabezpečiť, aby ich produkty boli bezpečné, než ich uvoľnia verejnosti. Oznámenie NTIA sa výrazne opiera o vyžiadanie komentára k „samoregulačným“ opatreniam, ktoré by pravdepodobne viedli spoločnosti vyvíjajúce dané technológie.

To sa líši oproti Európskej únii, kde zákonodarcovia tento mesiac rokujú o prijatí nových zákonov, ktoré by mohli stanoviť prísne limity pre nástroje AI v závislosti od toho, aké vysoké riziko predstavujú.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Joe Biden
Firmy a inštitúcie EU Európska únia