Konferencia Jarná ITAPA 2023 pokračuje, podľa Ódora Slovensko nie je pripravené na vážne globálne témy (foto)

NR SR: Rokovanie 94. schôdze
Predseda vlády SR Ľubomír Ódor. Foto: SITA/Milan Illík
  • aktualizované 16. júna, 16:35

Na dvojdňovej konferencii o digitalizácii a moderných technológiách Jarná ITAPA 2023, ktorá sa začína v Bratislave, predstavia svoje vízie a stratégie odborníci v tejto oblasti aj viacerí členovia úradníckej vlády.

Cieľom podujatia s množstvom prednášok a diskusných blokov je podľa organizátorov zistiť, ako sa zo Slovenska dá urobiť najlepšia krajina pre život.

Stav čerpania eurofondov

Podpredsedníčka vlády pre Plán obnovy a odolnosti a využívanie eurofondov Lívia Vašáková má podľa programu v úvode prvého dňa konferencie vo štvrtok ráno v paneli Rýchle víťazstvá informovať o stave čerpania peňazí Európskej únie a súvisiacich rizikách ich využívania. Minister zdravotníctva Michal Palkovič by mal popoludní predstaviť, ako to vyzerá s digitalizáciou v tomto rezorte.

V konfrontácii s vládnou špičkou vystúpia dopoludnia aj experti na IT. Napríklad Ľubor Illek zo Slovensko.Digital bude diskutovať v paneli Hodnotenie a výhľad digitalizácie štátu spolu s Emilom Fitošom z IT Asociácie Slovenska. Vízie odborníkov sa budú popoludní riešiť i v paneli Ako budujeme digitálny štát.

Digitálna transformácia

Téma inovácií bude dominovať aj druhému dňu konferencie. Na tradičnom stretnutí odborníkov, zástupcov štátu a firiem v hlavnom meste budú v piatok diskutovať aj o umelej inteligencii, príbehu ústredného portálu verejnej správy Slovensko.sk či o demokracii v digitálnej transformácii.

Poverený predseda vlády Ľudovít Ódor má podľa organizátorov konferencie informovať, ako na tom Slovensko vlastne je a čo to znamená. Svoje priority v rámci úradníckej vlády plánuje predstaviť poverený minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Peter Balík.

V programe záverečného dňa podujatia sú aj témy o podpore firiem a inovácií, vodíkovej ekonomike a na koniec aj diskusia o tom, kam sa posunulo Slovensko za 30 rokov samostatnosti.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Štát si vzhľadom na rozpočtovú situáciu nemôže dovoliť pomáhať úplne všetkým a musí sa viac zamerať na najzraniteľnejšie skupiny ľudí. Poverený premiér Ľudovít Ódor v tejto súvislosti povedal, že k dispozícii síce sú miliardy z eurofondov, ale vlastnou neschopnosťou ich nedokážeme efektívne využívať.

Môžeme hovoriť o tisícoch problémov na Slovensku, ale nemôžeme si dovoliť stratiť hlavné témy. A to je to, aby sme hovorili oveľa viac o budúcnosti, ako ponúknuť aj ďalšej generácii dôstojné životné podmienky, aby neutekali a zostali doma,“ povedal v piatok k zámerom vlády Ódor, ktorý vystúpil na konferencii o digitalizácii a moderných technológiách Jarná ITAPA 2023.

Nesnaží sa o veľké reformy

Slovensko podľa premiéra nie je pripravené na vážne globálne témy. „Doteraz z veľkej časti krajinu riadili zo spätného zrkadla, to znamená, že väčšinou sme sa utápali v problémoch 20. storočia. Keďže sme zanedbali mnohé oblasti a máme vysoké investičné dlhy, tak nie je mysliteľné neriešiť tieto problémy,“ upozornil Ódor.

Je si vedomý, že jeho vláda nemá šancu urobiť a nie je tu ani preto, aby robila veľké reformy, no je potrebné hovoriť o témach dôležitých z hľadiska budúcnosti. Vláda podľa premiéra nechce iba svietiť, kúriť, ale prichádzať aj s návrhmi na systémové riešenia.

Plánuje riešiť konkrétne problémy

Premiér prirovnal úradnícku vládu k štvrtému útoku v hokeji, ktorý prichádza na krátky čas, ale zároveň môže prehovoriť do výsledku zápasu.

My máme menšie ambície z tohto hľadiska. V programovom vyhlásení sa snažíme poukazovať aj na témy, ktoré boli veľmi zanedbané za posledné obdobie,“ uviedol premiér. Potvrdil, že nemá politické ambície a chce sa venovať odborným témam.

Nie som typ politika, väčšinu života som riešil konkrétne problémy. Rád riešim obsahové otázky, asi nemám gény alebo DNA politického charakteru,“ dodal Ódor.

Je ohrozených 800 miliónov eur z eurofondov

Poverený minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Peter Balík potvrdil, že pri čerpaní eurofondov z dobiehajúceho programového obdobia 2014 až 2020 je aktuálne naďalej ohrozených 800 miliónov eur. Táto suma, ktorá môže nenávratne prepadnúť bez využitia, je súčasťou 4,3 miliardy eur zostávajúcich na vyčerpanie do konca tohto roka, respektíve do marca 2024. Predstavuje to zhruba tretinu z alokovaných eurozdrojov v desiatich operačných programoch v objeme 14,5 miliardy eur.

Ide o reálnu čiastku. Dnes totiž máme k dispozícií 4,3 miliardy eur,“ informoval v piatok v súvislosti s rizikovou sumou z eurofondov Balík. „Časť z nich vieme čerpať na zníženie dopadov energetickej krízy, časť pôjde na riešenie dopadov utečeneckej krízy. Na ďalšie projekty je zazmluvnených zhruba 2,5 miliardy eur, pričom priamo rizikové sú projekty za 800 miliónov eur,“ uviedol minister na konferencii o digitalizácii a moderných technológiách Jarná ITAPA 2023.

3 dôvody problémového čerpania eurofondov

Za dlhodobými problémami s čerpaním prostriedkov Európskej únie na Slovensku je niekoľko dôvodov. Ministerstvo investícií podľa Balíka nemá na jednotlivé rezorty zodpovedajúce za čerpanie eurofondov žiadny dosah.

Doteraz náš rezort pôsobil iba ako centrálny koordinačný orgán, čo potrebujeme zmeniť. Verím, že ministerstvo si čoskoro bude vedieť uplatniť svoju kontrolu,“ poznamenal minister.

Druhým dôvodom problémov v prípade eurozdrojov je doterajší spôsob ich rozdeľovania, pričom sa nevyberali vždy najužitočnejšie projekty.

Tretí dôvod sú aj prijímatelia, ktorí veľakrát nemajú dostatočne kvalitne pripravené projekty. Musia sa preto viac venovať projektovej príprave,“ upozornil Balík.

Priority Ministerstva investícií

Ministerstvo investícií má tri priority. Plánuje dôstojne ukončiť čerpanie starých eurofondov, pretože viacero projektov je v zložitom stave. Od Útvaru hodnoty za peniaze očakáva odporúčania na skvalitnenie projektov.

Súčasťou tretej platby z Plánu obnovy a odolnosti SR, ktorá sa očakáva na jeseň, sú aj míľniky rezortu investícií. Aj preto vyhlásil očakávanú výzvu na digitálne inovačné huby. Ministerstvo sa chce detailnejšie pozrieť na fungovanie štátnej spoločnosti Slovensko IT v jeho pôsobnosti.

Konkrétne na to, v akej kvalite poskytujú produkty i služby. Zároveň chceme rozbehnúť nové IT projekty, ale tak, aby ich nová vláda po svojom nástupe nemusela zastaviť, ako sa to stalo pred tromi rokmi,“ dodal minister investícií Peter Balík.

Nové a efektívne projekty

Zefektívniť projekty v oblasti informatizácie a naštartovať nové projekty financované z eurofondov v programovom období 2021 až 2027 a z Plánu obnovy a odolnosti. To sú hlavné priority povereného ministra investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Petra Balíka v informatizácii.

Chce sa tiež pozrieť na už rozbehnuté projekty, ktoré si podľa neho vyžadujú bližšiu pozornosť a skvalitňovanie výsledku.

Zníženie objemu eurozdrojov

Minister potvrdil ďalšie zníženie objemu eurozdrojov na informatizáciu v rámci Operačného programu Integrovaná infraštruktúra (OPII) na roky 2014 až 2020.

Situácia je mimoriadne zložitá. Časť zdrojov na informatizáciu bude určená aj na kompenzácie energokrízy, čo nebolo účelom tejto prioritnej osi,“ odpovedal v piatok na otázku agentúry SITA Balík, ktorý predstavil svoje priority na konferencii o digitalizácii a moderných technológiách Jarná ITAPA 2023.

Pôvodná suma prostriedkov Európskej únie na informatizáciu za takmer 806 miliónov eur priebežne klesla na aktuálnych 627 miliónov eur a zníži sa ešte viac na 427 miliónov eur. Ku koncu mája bola využitá tretina súčasnej alokácie, teda viac ako 201 miliónov eur.

Informatizácia by mala byť kľúčová

Je to aj smutná situácia. Nachádzame sa v 21. storočí, digitalizácia a informatizácia by mali byť kľúčovou súčasťou nášho života,“ zareagoval minister informatizácie. Napríklad v susednej Ukrajine, ktorá je už viac ako rok zasiahnutá vojnou, sú služby štátu v informatizácii v niektorých prípadoch už kvalitnejšie ako na Slovensku.

Budeme sa snažiť dávať dôraz na dobré nastavenie nového programového obdobia. Máme viaceré investície, ktoré sú kľúčové a potrebné na Slovensku,“ povedal Balík. Podľa neho značne zaostávame aj v investíciách do širokopásmového internetu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Emil FitošLívia VašákováĽudovít ÓdorMichal PalkovičPeter Bálik
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaIT Asociácia Slovenska