Putin ide zakázať iPhony. Vyhoďte ich alebo dajte deťom, znie z Kremľa

Vladimir Putin
Ruský prezident Vladimir Putin. Foto: archívne, Alexej Maišev, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP.

Zamestnanci ruskej prezidentskej administratívy dostali príkaz do konca marca nahradiť svoje iPhony smartfónmi iných značiek a s iným operačným systémom.

Informuje o tom portál Ukrajinská pravda s odvolaním sa na ruský Kommersant. „Už žiadne iPhony. Buď ich vyhoďte alebo ich dajte deťom. Každý to musí spraviť v marci,“ citujú médiá nemenovaného predstaviteľa.

Podľa médií požiadavka súvisí s bezpečnostnými obavami. Kremeľ je totiž presvedčený, že zariadenia sú v porovnaní s inými smartfónmi zraniteľnejšie voči hackerským útokom a špionáži zo strany západných špecialistov.

Iný telefón

Zamestnancom Putinovej administratívy preto odporúčali kúpiť si telefóny s operačným systémom (OS) Android, jeho čínskymi alternatívami alebo operačným systémom Aurora, čo je ruský operačný systém založený na Linuxe.

Kremeľ údajne dokonca zvažuje, že by zamestnancom nakúpil nové „bezpečné“ telefóny, čo by im uľahčilo splnenie príkazu zbaviť sa amerických technológií.

Odporúčania, aby sa zbavili iPhoneov by mali podľa dostupných správ dostať aj regionálni zamestnanci pre domácu politiku.

Suverénny mobilný ekosystém

Bežný personál prezidentskej administratívy pre vnútornú politiku pozostáva podľa Kommersantu zo štyroch oddelení: pre vnútornú politiku, pre verejné projekty, pre poskytovanie podpory Štátnej rade a pre rozvoj informačných a komunikačných technológií a komunikačnej infraštruktúry.

Zamestnanci prvých troch spomenutých by sa mali podieľať na kampani pred budúcoročnými prezidentskými voľbami v Rusku, pričom s prípravami na ňu začali už začiatkom tohto roka.

Podľa Kommersantu tiež ruská vláda od konca minulého roka diskutuje s účastníkmi trhu o perspektíve vybudovania suverénneho mobilného ekosystému v Rusku, ktorý by bol založený na technológiách nezávislých od západných gigantov.

Práve na tento účel bol vyvinutý aj spomenutý operačný systém Aurora, pričom podľa webovej stránky projektu mobilné zariadenia s týmto OS v súčasnosti predávajú len firemným a štátnym zákazníkom.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Vladimir Putin