- aktualizované 16. decembra 11:18
Možno mohlo byť vo štvrtok všetko inak a menšinová vláda Eduarda Hegera (OĽaNO) by v parlamente nepadla, ale to by na seba opäť nemohol strhnúť pozornosť líder hnutia OĽaNO a minister financií Igor Matovič.
Sulíkova dohoda so Šipošom
Predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík bol dohodnutý so šéfom poslaneckého klubu hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Michalom Šipošom, že hlasovanie posunú o ďalšie dve hodiny, aby Matovič stihol podať demisiu.
Hlasovanie rozhodlo o osude Hegera, poslanci vyslovili vláde nedôveru a za jej pád bolo 78 poslancov (online)
Kto hlasoval za pád Hegerovej vlády a kto bol proti? Zdržali sa Čepček a Tabák
Klub SaS bol pripravený podržať vládu. Sulík to po páde vlády povedal v relácii TV JOJ Na hrane. „My sme jednoducho potrebovali získať čas, preto som sa dohodol s Michalom Šipošom, že hlasovanie bude o dve hodiny odsunuté. Boli sme pripravení návrh buď stiahnuť, alebo zaň nehlasovať, skrátka, aby vláda nepadla,“ povedal Sulík a dodal, že za výsledok si môže Matovič sám.
Matovič mal podať demisiu a mohlo sa to vyvinúť inak, Sulík mal vraj dohodu so Šipošom
V rámci spomínaných dvoch hodín plánoval šéf liberálov rokovať s premiérom Hegerom a dohodnúť sa s ním na ďalších krokoch, napríklad vyriešiť aj otázku rozpočtu. „Igor Matovič tam mal tú demisiu podať a mohlo sa to vyvinúť celkom inak,“ skonštatoval šéf SaS.
Špaček a prezidentka hovoria o vytrhnutí
Matovič aj do prezidentského paláca demisiu podať šiel, ale nakoniec si to rozmyslel a ešte sa aj postaral o rozruch. Verzie, čo sa stalo sa však líšia. Inú má on sám a inak incident opísali prezidentka Zuzana Čaputová aj vedúci jej kancelárie Metod Špaček.
Hlava štátu opísala situáciu v statuse na sociálnej sieti Facebook a Špaček sa pre média vyjadril, že Matovič mu demisiu z rúk demisiu vytrhol, pričom počas celého aktu jej podávania telefonoval.
Prezidentka Čaputová opísala, čo Matovič v paláci vystrájal so svojou demisiou
„Dnes podvečer v Grassalkovičovom paláci minister financií predo mnou demisiu podpísal, my sme potvrdili jej prijatie, následne počas toho, ako sme vytvárali kópiu, aby sme mu ju odovzdali, tak si z mojich rúk vytrhol kópiu aj originál, otočil sa odišiel,“ uviedol Špaček. Ako ďalej dodal, z úst ministra financií zazneli slová: „Viete čo, rozmyslel som si to.“
Bojovníci sa pred mafiou neskláňajú
Matoviča mrzí, že Prezidentský palác hovorí o vytrhnutí. Ako povedal na tlačovej besede krátko po vyslovení nedôvery vláde v parlamente, svoju podpísanú demisiu si jednoducho zobral späť a nevytrhol ju z rúk vedúcemu prezidentskej kancelárie.
Matovič zmenil názor po jednom telefonáte o "bojovníkoch", kauzu vytrhnutia demisie z rúk vidí inak ako prezidentka (video+foto)
„Podal som svoju demisiu a požiadal som o kópiu,“ povedal Matovič s tým že následne telefonoval s človekom, ktorého si veľmi váži. Nespresnil však o koho ide. „Ten mi povedal, že bojovníci sa pred mafiou neskláňajú,“ vyhlásil minister financií.
Hanebný krok Matoviča, ktorý sme tu ešte nevideli. Mohol by však byť hrdinom (komentár)
Keď mu následne kancelár prezidentky podával kópiu demisie, vzal si aj originál. „Podával mi jednu, ja som si zobral aj druhú,“ priblížil Matovič. Ako to presne bolo vedia asi len samotní „aktéri“ a je len vás komu veríte viac, či ministrovi financií, alebo hlave štátu a jej vedúcemu kancelárie.
Aj odísť treba vedieť
Politológ Gabriel Eštok z Katedry politológie Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach pre agentúru SITA označil Matovičov akt podávania demisie za smutnú bodku za hlasovaním, ktorý predznamenal pád vlády. Zároveň je symbolom tejto vlády a dokresľuje celú situáciu posledných rokov i mesiacov vládnutia.
„Vlády padajú a ministri aj predsedovia vlád odchádzajú v rôznych štátoch, ale aj odísť samozrejme treba vedieť. Je to súčasť bežného politického života, a preto vytváranie takýchto dramatických situácií jednoducho nepatrí do vyspelých demokracií,“ vraví Eštok.
Matovič tým podľa neho len potvrdil hlavnú príčinu pádu vlády. Dodal, že toto už v podstate ani nie je niečo, čo by mal hodnotiť politológ, skôr niečo, čo by mali zhodnotiť iní odborníci.