Akné v dospelosti: Príčiny a aké sú možnosti liečby

Akné v dospelosti: Príčiny a aké sú možnosti liečby
Ilustračné foto: www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Akné v dospelosti je problém, ktorý sa netýka len tínedžerov. V každom prípade by sme ho nemali podceňovať. Často môže ísť o prejav iných zdravotných problémov. Aké sú možnosti liečby?

Akné v dospelosti je častejším problémom, ako sa na prvý pohľad môže zdať. V skutočnosti postihuje až milióny dospelých a môže tak predstavovať nedocenenú epidémiu, ktorá postihuje viac ako 50% žien vo veku 20 – 29 rokov a viac ako 25% žien vo veku 40 – 49 rokov. Čo spôsobuje túto kožnú chorobu a ako sa s ňou vysporiadať? V prvom rade treba odhaliť príčinu tohto problému.

Čo je to vlastne akné?

Akné je zložitá kožná porucha, ktorá je ovplyvnená rôznymi vnútornými a vonkajšími faktormi, od chemických udalostí, ktoré dávkuje genetika, účinku pohlavných hormónov, až po poruchu funkcie osídlených mikróbov a vplyv vonkajších faktorov. Hlavným prvkom je zápal.

Ako vzniká akné?

Koža je pokrytá vlasovými folikulmi. Keď sú tieto folikuly upchaté olejmi a odumretými kožnými bunkami, spolu s baktériami a bielymi krvinkami, vznikajú charakteristické škvrny a lézie. Problém nastane, keď mazové žľazy produkujú priveľa mazu, čím dochádza k upchatiu folikulov. Toto prebytočné množstvo mazu je často stimulované pohlavnými hormónmi, najmä testosterónom.

Príčiny akné v dospelosti

  • Hormonálne vplyvy – Medzi hlavných vinníkov príčin vzniku akné patrí spomínaný testosterón a iné androgény. Ťažký priebeh tejto kožnej poruchy môže byť spôsobený aj nadmernou aktivitou buď 5-a reduktázy (enzým, ktorý premieňa testosterón na dihydrotestosterón) alebo androgénového receptora. Preto sa často akné objavuje u žien trpiacich syndrómom polycystických vaječníkov (PCOS), kde sa môžu prejavovať vysoké hladiny androgénov.
  • Baktérie a zápal – Cutibacterium acnes (C. acnes) je baktéria, ktorá prirodzene osídľuje našu pokožku. Keď je maz zachytený v upchatom folikule, C. acnes ho rozkladá a spôsobuje zápal. Tento zápal môže viesť k vzniku pupienkov a iných porúch.
  • Vplyv stravy – Naše stravovacie návyky môžu tiež ovplyvniť vznik a závažnosť akné. Strava s vysokým obsahom cukrov môže totiž aktivovať rôzne metabolické dráhy, ktoré vedú k zvýšenej tvorbe mazu a zápalu v koži. Nesprávna strava vplýva i na zdravie našej mikroflóry, ktorá úzko súvisí i so vznikom kožných problémov.
  • Stres a akné – Mozog a pokožka sú úzko prepojené. Keď sme vystavení nadmernému stresu, náš organizmus produkuje hormóny, ako je kortizol, ktorý môže stimulovať tvorbu mazu a zvyšovať zápal, čo môže viesť k výskytu akné.
Akné v dospelosti: Príčiny a aké sú možnosti liečby
FOTO: www.ioy.sk

Ako sa lieči akné?

Existuje niekoľko možností liečby, vrátane topických krémov, antibiotík a liekov regulujúcich hormóny. Ale jedným z dôležitých krokov v liečbe je starostlivosť o črevnú mikroflóru.

Mnoho odborníkov teraz zdôrazňuje, že zdravie našej kože je úzko spojené so zdravím nášho čreva. Poruchy trávenia, dysbióza a zápal môžu mať priamy vplyv na zdravie našej pokožky. Preto je dôležité dbať na to, čo jeme a dodávať nášmu telu potrebné živiny a predovšetkým vlákninu.

Akné v dospelosti: Príčiny a aké sú možnosti liečby
FOTO: www.ioy.sk

Jedinečný komplex akáciovej vlákniny, prírodných biologicky aktívnych látok, minerálov a vitamínov je obsiahnutý napríklad v nápoji z akáciovej vlákniny ioy. GOOD GUT. Tento nápoj odstraňuje poruchy trávenia a zlepšuje celkové zdravie črevnej mikroflóry, čo prispieva aj k zlepšeniu zdravia pokožky.

Akné v dospelosti môže byť frustrujúce, ale ak pochopíme príčiny jeho vzniku, môžeme lepšie určiť možnosti pomoci a tento problém odstrániť. V prvom rade treba venovať pozornosť tomu, čo jeme, dbáme tiež na svoje črevné zdravie a na celkový zdravý životný štýl.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom