Asociácia nemocníc varuje Dolinkovú pred sociálnymi nepokojmi, na pokrytie nárastu miezd a inflácie žiada konkrétnu sumu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zuzana Dolinková
Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková. Foto: archívne, SITA/Milan Illík.
Tento článok pre vás načítala AI.

Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) upozorňuje ministerku zdravotníctva Zuzanu Dolinkovú (Hlas-SD) na možné sociálne nepokoje medzi zamestnancami nemocníc, ak rezort zdravotníctva nevyčlení pre nemocnice v tomto roku dostatočné finančné zdroje. Asociácia to uviedla v zásadnej pripomienke k návrhu tzv. programovej vyhlášky.

„ANS už od prijatia rozpočtu komunikuje, že potrebuje na oprávnené náklady spojené so zákonným nárastom miezd a inflácie 119 miliónov eur,“ upozorňuje asociácia. Vyhláška pritom v časti „nárast miezd“ uvádza 253 miliónov eur bez rozdelenia na jednotlivé asociácie.

Percento pre jednotlivé typy zdravotnej starostlivosti

„Zdôrazňujeme, že ak nebude krytie uvedených výdavkov v uvedenej výške 119 miliónov eur, môžu nastať sociálne nepokoje medzi našimi zamestnancami, ako to už aj avizoval odborový zväz,“ uviedla ANS. Na rozvoj zdravotníckych zariadení, zmeny súvisiace s optimalizáciou siete nemocníc a stabilizáciu zdravotníckeho personálu je podľa ANS uvedená suma potrebná.

Rezort zdravotníctva vo vyhláške stanovuje percento pre jednotlivé typy zdravotnej starostlivosti pre zdravotné poisťovne a minimálnu sumu pre jednotlivé typy zdravotnej starostlivosti.

„Vzhľadom na skúsenosti z roku 2023 s reálnou nemožnosťou dodržať percentá určené pre jednotlivé typy zdravotnej starostlivosti zo strany zdravotných poisťovní z dôvodov vonkajších faktorov, ktoré nemohli ovplyvniť zdravotné poisťovne, sa ministerstvo rozhodlo využiť iba časť splnomocňovacieho ustanovenia a vo vyhláške ustanoviť iba minimálnej sumy z celkovej sumy výdavkov určenej na zdravotnú starostlivosť v rozpočte pre jednotlivé zdravotné poisťovne na rok 2024,“ uviedlo ministerstvo zdravotníctva.

Ohrozenie ľudských práv a základných slobôd

Zavedením minimálnej sumy sa podľa rezortu zlepší možnosť smerovať zdroje verejného zdravotného poistenia do oblastí, ktoré sú prioritou zdravotnej politiky štátu. Návrh predložilo ministerstvo do medzirezortného pripomienkového konania v skrátenej sedemdňovej lehote.

„Včasným nevydaním tejto vyhlášky hrozí najmä ohrozenie ľudských práv a základných slobôd – ohrozené poskytovanie zdravotnej starostlivosti, ak poskytovatelia zdravotnej starostlivosti neuzatvoria zmluvy o úhrade zdravotnej starostlivosti so zdravotnými poisťovňami, je to aj prevencia vzniku mimoriadnej situácie z dôvodu možného štrajku,“ zdôvodnilo ministerstvo zdravotníctva.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Zuzana Dolinková
Firmy a inštitúcie ANS Asociácia nemocníc SlovenskaHlas-SDMZ SR Ministerstvo zdravotníctva SR