Bratislavský kraj organizuje očkovanie proti HPV vírusu, ktorý môže u žien aj mužov spôsobiť rakovinu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
HPV vírus, vakcína, očkovanie
Foto: ilustračné, Getty images

Bratislavský samosprávny kraj (BSK) organizuje v piatok 17. júna Deň očkovania proti HPV vírusu. Ako informuje hovorkyňa BSK Lucia Forman, určený je osobám, ktoré sa chcú chrániť pred infekciou HPV a nedarí sa im naplánovať očkovanie u svojho lekára.

Akcia sa koná pod záštitou Ministerstva zdravotníctva SR a Slovenskej spoločnosti primárnej pediatrickej starostlivosti Slovenskej lekárskej spoločnosti v spolupráci s pacientskymi organizáciami Nie rakovine a Liga proti rakovine.

Dvanásťroční to majú zadarmo

Očkovať proti HPV budú v piatok v čase od 12:00 do 17:45 v zdravotnom stredisku na Rovniankovej 1 v bratislavskej Petržalke.

„Očkovacia schéma je pre deti do 15 rokov dvojdávková, resp. trojdávková pre starších ako 15-ročných,“ uviedla Forman. Očkovanie proti HPV je bezplatné, teda hradené je zo zdravotného poistenia pre všetky 12-ročné dievčatá a chlapcov.

„Zaočkujeme aj staršie deti a dospelých, budú si však musieť vyzdvihnúť a uhradiť vakcínu v lekárni,“ doplnil lekár BSK Tomáš Szalay.

Rakovina krčka maternice je zhubné ochorenie, ktoré v 99 percentách prípadov vyvoláva ľudský papilomavírus (HPV).

Záujemcovia sa musia registrovať

Je to druhá najčastejšia rakovina u žien na Slovensku vo veku do 45 rokov, pričom denne je toto ochorenie diagnostikované v priemere dvom ženám. V roku 2020 na túto diagnózu zomrelo 284 žien.

„HPV môže spôsobiť rakovinu u oboch pohlaví. Okrem rakoviny krčka maternice sú to aj iné nádory – rakovina vagíny, penisu alebo konečníka. Vakcína je vhodná pre všetky vekové kategórie od 9 rokov veku a obe pohlavia,“ vysvetlil Szalay.

V prípade záujmu o očkovanie je potrebné zaregistrovať sa na webe bratislavskykraj.sk/hpv-ockovanie/. „Vďaka registrácii vie BSK zabezpečiť plynulosť očkovania,“ uviedla Forman s tým, že očkovať sa dá aj bez registrácie, prednosť však majú ľudia s objednaným termínom.

Neplnoleté deti sa môžu očkovať len za prítomnosti a s informovaným súhlasom zákonného zástupcu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Tomáš Szalay
Firmy a inštitúcie BSK Bratislavský samosprávny kraj (VÚC)