Breznianska nemocnica sa postupne modernizuje, najväčším problémom je nedostatok zdravotníkov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nemocnica
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

V breznianskej nemocnici vlani hospitalizovali 6 097 pacientov, vykonali 1 568 operácií a narodilo sa tam 475 bábätiek, z toho 230 dievčat, 245 chlapcov a dvoje dvojičiek.

Ako na svojej stránke informuje mesto Brezno, nemocnica sa vďaka vynaloženým finančným prostriedkom z eurofondov a rôznym sponzorským finančným prostriedkom postupne premieňa na modernú európsku regionálnu nemocnicu poskytujúcu odbornú akútnu i dlhodobú zdravotnú starostlivosť. Najväčším problémom zariadenia naďalej ostáva nedostatok zdravotníckeho personálu.

Vybudovali urgentný príjem či novú kotolňu

Ako informoval zástupca riaditeľa Karol Vojtko, administratívne v minulom roku dokončili projekt rekonštrukcie akútnych častí nemocnice z eurofondov v sume 8,3 milióna eur. V rámci projektu nanovo vybudovali predovšetkým urgentný príjem, centrálne operačné sály, oddelenie centrálnej sterilizácie, pribudla i nová nemocničná kotolňa, vzduchotechnika, úpravovňa vody a zrekonštruovali ďalšie súvisiace priestory.

Nemocnica využila aj ďalšie eurofondové výzvy, z ktorých kúpila napríklad mobilný RTG prístroj s priamou digitalizáciou a v nasledujúcom období pribudne aj šesť nových sanitných vozidiel záchrannej zdravotnej služby v hodnote takmer milión eur.

Čiastočné rekonštrukcie

„Najväčším problémom nemocnice ostáva nedostatok zdravotníckeho personálu, ktorý sa napriek veľkým snahám a motivujúcim podmienkam darí dopĺňať len veľmi ťažko. Tento problém je však celoštátny a musí byť riešený ústredne. Veríme však, že práve vďaka tomu, že postupne nemocnicu rekonštruujeme, prístrojovo moderne vybavujeme, poskytujeme motivujúce ohodnotenie a vedenie skúsenými primármi, sa nám podarí nemocnicu personálne stabilizovať,“ popísal zástupca riaditeľa.

Brezniansku nemocnicu čaká v tomto roku čiastočná rekonštrukcia pracoviska jednodňovej zdravotnej starostlivosti aj čiastočná rekonštrukcia oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny. „Plánujeme tiež vybudovať rozvody kyslíka aj v liečebni pre dlhodobo chorých. Kúpiť chceme aj nové RTG prístroje s priamou digitalizáciou a uskutočniť množstvo menších prístrojových nákupov, aby sa kvalita poskytovanej zdravotnej starostlivosti čoraz viac zvyšovala aj v roku 2022,“ doplnil Vojtko.

Do ďalšieho obdobia nemocnica chce zachovať v potrebnom rozsahu všetky svoje zdravotnícke činnosti s tým, že sa bude snažiť čoraz viac posilňovať svoju operatívu, či už na oddeleniach s hospitalizáciou pacienta, ako i jednodňovú bez nutnosti hospitalizácie pacienta, diagnostické zložky, internistickú a neurologickú starostlivosť.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Karol Vojtko
Firmy a inštitúcie Nemocnica Brezno