Diplomované sestry sa budú môcť vzdelávať aj vo všeobecných nemocniciach

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
sestry
Foto: SITA/AP

Sestry so stredoškolským vzdelaním budú môcť mať odbornú prípravu vo fakultných aj všeobecných nemocniciach. Poslanci NR SR v utorok schválili novelu zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti.

Doteraz sa mohli ďalej dovzdelávať absolventi stredných zdravotníckych škôl len tam, kde sídlila fakultná nemocnica,” pripomenul predseda Výboru NR SR pre zdravotníctvo Štefan Zelník (SNS). Ten návrh novely zákona predložil do parlamentu spolu so straníckym kolegom Petrom Pamulom.

Doteraz museli dochádzať

Zelník v úprave vidí veľkú pomoc pre absolventov zdravotníckych škôl, ktorí doteraz museli dochádzať do fakultných nemocníc.

Bolo to na základe iniciatívy stredných zdravotníckych škôl,” pripomenul predseda výboru. Podľa neho sa zvýši aj záujem o štúdium na stredných zdravotníckych školách.

Kriticky sa k právnej úprave v rozprave vyjadrila Elena Červeňáková (OĽaNO). “Je predpokladom, že koncové nemocnice vyššieho typu zabezpečia lepšiu prípravu sestier,” povedala.

Keďže nemocnice nižšieho typu majú len základné oddelenia, sestry by sa podľa nej nestretli s rovnakým spektrom činností ako vo fakultnej nemocnici. Upozornila tiež, že stredné zdravotnícke školy, ktoré doteraz nemali aktivovaný program všeobecná diplomovaná sestra, môžu mať problémy so zriadením takéhoto vzdelávania.

Sľubuje si nárast počtu študentov

Ako sa uvádza v prekladacej správe, nová právna úprava prinesie optimalizáciu postavenia stredných zdravotníckych škôl, ktoré nemajú v mieste pôsobenia fakultnú nemocnicu s tými strednými zdravotníckymi školami, v ktorých mieste pôsobenia sa fakultná nemocnica nachádza.

To má prispieť k podpore geografického rozloženia odborného vzdelávania na stredných zdravotníckych školách na Slovensku. Sľubuje si aj nárast záujmu a počtu uchádzačov o štúdium.

To by vyústilo do rastu počtu personálu v praxi. Vzrástla by tak kvalita poskytovanej zdravotnej starostlivosti pre občanov.

Sestry: Ďalšia zbytočnosť

Zelníkovu novelu však sestry hodnotia ako ďalší zbytočný krok predkladateľov, ktorí jediné riešenie nedostatku sestier vidia v posilňovaní vzdelávania na stredných zdravotníckych školách.

Namiesto toho, aby prijali fakt, že záujem o štúdium v odbore diplomovaná všeobecná sestra klesá, snažia sa nás presvedčiť, že presunutím odbornej prípravy sestier do všeobecných nemocníc záujem stúpne,“ uviedol pre portál vZdravotnictve.sk člen prezídia Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Milan Laurinc.

Zo štatistík NCZI podľa neho vyplýva, že medziročne ukončí vyššie odborné štúdium v odbore diplomovaná všeobecná sestra o 35 % študentov menej ako do neho vstúpi.

Najvhodnejším riešením by podľa SKSaPA bolo ukončiť duplicitné vzdelávanie sestier pre získanie odbornej spôsobilosti. Ponechať by ho mali na úrovni bakalárskych študijných programov, ako je to napríklad v Poľsku, alebo Maďarsku.

Malo by byť v záujme prekladateľov, rovnako ako aj MZ SR a stredných zdravotníckych škôl, aby boli tieto sestry čo najlepšie prakticky a teoreticky pripravené na výkon povolania sestra. Myslíme si, že sa študenti v nemocniciach nižšieho typu nestretnú s rovnakým spektrom odbornými činností, ako v zdravotníckych zariadeniach vyššieho typu,“ upozornil Laurinc.

Zaťaží to rozpočty VÚC

Komora sestier tiež varuje, že zvýšením počtu škôl, ktoré by si aktivovali vyššie odborné štúdium, sa môžu zvýšiť aj náklady jednotlivých vyšších územných celkov, pod ktoré školy spadajú.

Za praxou v určitých odboroch by navyše študenti museli aj tak cestovať.

Nie je pravdou ani to, že o tento krok majú záujem všetky zdravotnícke školy. Preto sa pýtame, koho je to vlastne záujem?“ položil otázku Laurinc.

Po rozprave k tomuto návrhu v parlamente SKSaPA skonštatovala, že mnoho poslancov-lekárov nemá dostatočné vedomosti o vzdelávaní sestier. Miešajú hrušky s jablkami. „Mýliť sa je ľudské a chlapské je si chybu aj priznať,“ uzavrel Laurinc.

Sestra.jpg
Foto: Pixabay.com

Aké sú rozdiely vo vzdelaní?

Praktická sestra: donedávna zdravotnícky asistent, ide o štúdium na strednej odbornej škole

Všeobecná diplomovaná sestra: vyššie odborné vzdelanie, avšak rozsah odbornej a praktickej prípravy má zhodný s vysokoškolským vzdelaním

Sestra: štúdium v odbore ošetrovateľstvo na vysokej škole

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Elena ČerveňákováMilan LaurincPeter PamulaŠtefan Zelník
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republikySKSaPA Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek