Dodávatelia zdravotníckych pomôcok hlásia nárast cien surovín, niektoré zdraželi aj o 70 percent

obväz, bandáž
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Niektoré suroviny, potrebné na výrobu zdravotníckych pomôcok, zdraželi od januára minulého roka takmer o 70 percent. Ceny polyetylénu, ktorý je hlavnou zložkou obalov, vzrástli o 67 percent, ceny bavlny o 68 percent.

Polypropylén, potrebný do absorpčných výrobkov a vrchné strany ruškovania, zdražel o 55 percent. Vyplýva to z údajov, ktoré agentúre SITA poskytla Slovenská asociácia dodávateľov zdravotníckych pomôcok (SK+MED).

Dostupnosť surového papiera je kritická

SK+MED zároveň konštatovala, že konflikt medzi Ukrajinou a Ruskom ďalej zvyšuje nielen závratné ceny energií, ale napríklad aj ceny papierových výrobkov a lepidiel, pričom dostupnosť surového papiera najmä pre špeciálne účely je kritická.

Asociácia dodávateľov preto pozitívne hodnotí prijatú novelu zákona o rozsahu a podmienkach úhrady liekov a zdravotníckych pomôcok. Vyzdvihla práve možnosť úpravy úradne určenej ceny pre zdravotnícke pomôcky.

Štát reflektoval na nutné zmeny

„Sme radi, že v čase enormnej inflácie a rastu cien vstupných nákladov na zdravotnícke pomôcky štát reflektoval na nutné zmeny, týkajúce sa možnosti úpravy cien kategorizovaných zdravotníckych pomôcok bez dopadu na náklady pacientov,“ uviedla pre agentúru SITA výkonná riaditeľka SK+MED Katarina Danková.

Novelu zákona, ktorá umožňuje ministerstvu zdravotníctva prehodnocovať ceny zdravotníckych pomôcok v nadväznosti na rast cien nákladových vstupov, schválil parlament vo štvrtok.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Katarína Danková
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SRSK+MED Slovenská asociácia dodávateľov zdravotníckych pomôcok