Dolinkovú kritizuje bývalé vedenie VšZP, namiesto riešenia problémov urobila čistky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
NOÚ: Otvorenie nového endoskopického pracoviska
Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková. Foto: archívne, SITA/Milan Illík
Tento článok pre vás načítala AI.

Vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni (VšZP) mali zamestnanci bývalému predstavenstvu zamlčať nedoriešené pracovnoprávne vzťahy s predchádzajúcim generálnym riaditeľom Richardom Strapkom a taktiež odstrihnúť dočasne poverené vedenie od dôležitých informácií.

Po tom, čo bývalé vedenie o týchto skutočnostiach informovalo ministerku zdravotníctva Zuzanu Dolinkovú (Hlas-SD), ich ministerka odvolala. Informoval o tom týždenník Trend.

Bojujú s prekážkami

Trojčlenné predstavenstvo VšZP, ktoré tvorili Vincent Rechtorík, Gabriel Hološ a Ľubica Hlinková, o problémoch vo vnútri poisťovne listom 1. decembra minulého roka informovalo ministerku zdravotníctva Zuzanu Dolinkovú.

Šéfka rezortu následne predstavenstvo poisťovne vymenila. Bývalé predstavenstvo tvrdilo, že odkedy sa nové vedenie VšZP ujalo funkcie, bojuje s rôznymi prekážkami. Problémom má byť aj nedoriešený pracovnoprávny vzťah s predchádzajúcim generálnym riaditeľom VšZP Richardom Strapkom.

Ten mal podľa informácií týždenníka Trend aj po odvolaní naďalej poberať plat. Odvolané vedenie, ktoré dočasne poveril bývalý minister zdravotníctva Michal Palkovič, sa v poisťovni malo stretnúť s neochotným sprístupňovaním informácií.

Zavádzajúci list?

Vedúca pracovníčka mala taktiež kontrolnému orgánu VšZP zakázať odobrenie dokumentov. Na rokovaní dozornej rady VšZP 30. novembra minulého roka riaditeľka sekcie nákupu zdravotnej starostlivosti Monika Begánová mala informovať prítomných o tom, že bude nové predstavenstvo VšZP.

Obsah listu, ktorým bývalé predstavenstvo informovalo o situácii v poisťovni, označila VšZP za prinajmenšom zavádzajúce a poškodzujúce jej dobré meno zamestnancov.

V kompetencii Moniky Begánovej je okrem iného aj riadenie procesu zmluvných vzťahov s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti. Do dnešného dňa nebolo voči Begánovej vedené žiadne disciplinárne konanie vyplývajúce z porušenia jej kompetencií.

Begánová žiadala obmedzenie právomocí

Člen dozornej rady VšZP Tomáš Malatinský pre týždenník Trend potvrdil, že Monika Begánová žiadala obmedzenie právomocí predstavenstva pri podpisovaní zmlúv a objednávok

„Môžem potvrdiť, že M. Begánová sa s problematikou auditorských zmlúv obrátila na dozornú radu ústne cez jej člena a neskôr aj osobne, keď referovala požiadavku pred dozornou radou v rámci riadneho rokovania,“ uviedol Malatinský.

Na rokovaní bolo podľa jeho slov prítomné aj predstavenstvo VšZP na čele s Ľubicou Hlinkovou. Dozorná rada však konštatovala, že nie je kompetentná nariaďovať zákazy alebo obmedzenia predstavenstvu.

Zmluvy sa uzatvárajú v súčinnosti

„Situáciu sme však prerokovali a predstavenstvo potvrdilo, že uvedené audítorské zmluvy sa uzatvárajú v tesnej súčinnosti so zriaďovateľom, teda ministerstvo zdravotníctva,“ uviedol Malatinský.

Dňa 30. novembra minulého roka bol odvolanej generálnej riaditeľke Ľubici Hlinkovej zamedzený prístup do externého úložiska dokumentov, a taktiež aj prístup aj do chráneného úložiska, ktoré obsahuje aj rozhodnutia ministerstva zdravotníctva.

Na opakované požiadavky o prístup k dokumentom orgánov VšZP mala dostávať Hlinková vyhýbavé odpovede, čím sa jej podľa bývalého predsedníctva účelovo a neprijateľne zamedzoval prístup k potrebným informáciám.

Nezákonné aktivity

Bývalé predstavenstvo VšZP informovalo ministerku zdravotníctva Zuzanu Dolinkovú o tom, že je zrejmé, že daná situácia bola dôsledkom snahy o zmenu vedenia VšZP. Za zarážajúce však považovalo to, že boli vyvinuté extrémne rýchle a nezákonné aktivity s cieľom zamedziť predstavenstvu vykonávať svoje povinnosti.

„Snaha pani Begánovej zastaviť proces preverenia zmlúv s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti vyvoláva podozrenie, či boli uzatvorené so zásadou hospodárnosti, efektívnosti a účelnosti vynakladania verejných zdrojov,“ uzavrelo bývalé predstavenstvo v liste.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ľubica HlinkováRichard StrapkoTomáš MalatinskýZuzana Dolinková
Firmy a inštitúcie MZ SR Ministerstvo zdravotníctva SRVšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa