Hrubá stavba nemocnice na Boroch už finišuje, fungovať začne v roku 2022

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vladimír Dvorový
Generálny riaditeľ ProCare a Svet zdravia Vladimír Dvorový

Len pár týždňov delí hrubú stavbu novej nemocnice na bratislavských Boroch od dokončenia. Ako oznámil generálny riaditeľ siete nemocníc Svet zdravia Vladimír Dvorový, kompletne sú dokončené prvé podzemné podlažie a tri nadzemné podlažia.

„V minulom roku sme sa sústredili na výstavbu železobetónového skeletu, teda hrubej stavby. Jej posledné, štvrté, nadzemné podlažie je momentálne rozpracované na 90 percent. Ukončené by malo byť v nadchádzajúcich týždňoch, predpokladáme, že už v priebehu budúceho mesiaca,“  dodal projektový riaditeľ nemocnice Svet zdravia Bory Ján Klimko.

Otvoria začiatkom roka 2022

Po ukončení hrubej stavby sa následne začne s realizáciou piateho nadzemného podlažia, ktoré bude technickým podlažím. Konštrukčne ho bude tvoriť oceľová konštrukcia opláštená sendvičovými panelmi.

V rovnakom čase sa začnú aj práce na vybraných strechách a častiach fasády. Technické podlažie by malo byť ukončené v máji tohto roku.

Získanie kolaudačného rozhodnutia je plánované v poslednom kvartáli roku 2021 a spustenie prevádzky v prvom kvartáli 2022. Ako Dvorový upozornil, nábeh bude postupný.

Najväčšia súkromná investícia do zdravotníctva sa vyšplhá na 240 miliónov eur.

Má to byť plnohodnotná nemocnica, sústrediť sa však chce na šesť odborov

Nemocnica bude zastrešovať takmer všetky medicínske odbory. Nosnú činnosť však bude tvoriť šesť hlavných klinických interdisciplinárnych programov, na ktorých sa budú podieľať odborníci viacerých špecializácií.

Patrí medzi nich starostlivosť o matku a dieťa, srdcovocievne ochorenia, cievne mozgové ochorenia, onkologické ochorenia, úrazové lekárstvo a program pre poruchy metabolizmu a trávenia.

V novej nemocnici sa však budú liečiť aj všetky bežné choroby, čiže i cukrovka, vysoký krvný tlak alebo žlčníkové ťažkosti. Ako Dvorový zdôraznil, nepôjde o súkromnú nemocnicu pre samoplatcov, bude riadne napojená na systém verejného zdravotného poistenia.

Ako bude zorganizovaná

  • Na prvom nadzemnom podlaží budú sústredené predovšetkým ambulancie, diagnostika, urgentná starostlivosť, centrálny odber laboratórnych vzoriek, pracovisko dialýzy, hlavná recepcia a obchodné prevádzky.
  • Na druhom zriadia operačné sály, pôrodnicu, oddelenia intenzívnej starostlivosti a pracoviská jednodňovej starostlivosti so samostatnou recepciou.
  • Na treťom a štvrtom podlaží budú umiestnené lôžkové oddelenia a piate bude tvoriť technické zázemie budovy.
  • Na jedinom podzemnom podlaží budú sústredené činnosti nukleárnej medicíny a rádioterapie, podporné zdravotnícke a logistické prevádzky, školiace centrum a kuchyňa.
  • Na streche budovy zriadia heliport.

Záujem pracovníkov už zisťujú, nábor začne v marci

Nemocnica bude mať vyše 400 lôžok. Ročne plánuje uskutočniť 35-tisíc hospitalizácií a 350-tisíc ambulantných vyšetrení.

Celkovo nájde prácu v novej nemocnici 1200 ľudí. Podľa Dvorového z toho bude asi 250 lekárov a 800 sestier a ošetrovateľského personálu.

V súčasnosti má tím novej nemocnice za sebou stovky úvodných, nezáväzných stretnutí s uchádzačmi o prácu. Prvé oficiálne výberové konania budúca nemocnica odštartuje v marci tohto roka. Obsadzovať začne najprv pozície hlavných sestier a manažérok ošetrovateľstva.

Zároveň bude v najbližších mesiacoch individuálne obsadzovať pozície klinických lídrov a cieľom je tento rok naplniť takmer všetky manažérske pozície.

Tento rok nemocnica tiež naberá aj prvú časť technických pracovníkov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján KlimkoVladimír Dvorový
Firmy a inštitúcie Nemocnica Svet zdravia Bratislava-BorySvet zdravia