Koronavírus: Slovensko má 19 nových prípadov, pitva odhalila príčinu smrti 84-ročnej ženy (online)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
BANSKÁ BYSTRICA: Rozvoz rúšok pre dôchodcov
Zamestnankyňa Mestského úradu v Banskej Bystrici počas rozvozu ochranných rúšok určených pre dôchodcov v rámci opatrenia proti ochoreniu COVID-19 spôsobeným koronavírusom (2019-nCoV) na Slovensku. Banská Bystrica, 18. marec 2020. Foto: SITA/Jakub Julény

ONLINE (MINÚTA PO MINÚTE) —> PIATOK 20. marec 2020

Počet nakazených koronavírusom na Slovensku vystúpil na 124, vo štvrtok pribudlo 19 nových prípadov. Jedna pozitívne testovaná 84-ročná žena včera zomrela na infarkt myokardu. Armáda SR je v stave pohotovosti pripravená pomáhať aj zasahovať.

Hrozný priebeh má epidémia v Taliansku. Vo štvrtok už počtom obetí prekonalo aj Čínu. V tej dosiaľ koronavírusu podľahlo vyše 3200 nakazených. V Taliansku je už viac ako 3400 obetí.

Príznaky ochorenia COVID-19 sú horúčka, kašeľ, dýchavičnosť a bolesť svalov. Podozrenie je pri nedávnej návšteve krajiny, v ktorej sa potvrdil výskyt koronavírusu alebo kontakt s nakazenou osobou či niekým, kto sa vrátil zo zahraničia.

Dôležité infolinky

Infolinka pre organizačné pokyny: 0800 221 234
Infolinka Úradu verejného zdravotníctva: 0917 222 682

Linky regionálnych úradov verejného zdravotníctva:

 • Banská Bystrica – 0918 659 580
 • Bratislava – 0917 426 075
 • Nitra – 0948 495 915
 • Trnava – 0905 903 053
 • Trenčín – 0911 763 203
 • Košice – 0918 389 841
 • Prešov – 0911 908 823
 • Žilina – 0905 342 812

Viac k téme Koronavírus

Koronavírus vo svete aj na Slovensku

 • Online (minúta po minúte)

22:00 Ďakujeme za sledovanie dnešného online prenosu, zajtra opäť pokračujeme v detailnom mapovaní vývoja okolo koronavírusu vo svete aj na Slovensku.

21:38 Srbsko sa rozhodlo od piatka úplne zatvoriť svoje pozemné hranice s okolitými krajinami pre všetku dopravu s výnimkou nákladnej. Oznámil to srbský prezident Aleksandar Vučič. Srbsko vo štvrtok zatvorilo pre osobnú leteckú dopravu aj medzinárodné letisko v Belehrade, a srbská letecká spoločnosť Air Serbia zrušila všetky svoje lety. Srbsko okrem toho v rámci boja proti koronavírusu zaviedlo aj zákaz nočného vychádzania po celej krajine. Občania nad 65 rokov nemôžu vychádzať zo svojich domovov vôbec. Srbsko má zatiaľ 103 potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom.

20:48 V Holandsku vo štvrtok odstúpil minister zdravotníctva Bruno Bruins, ktorý v stredu odpadol počas svojho vystúpenia na pôde holandského parlamentu. Dôvod svojho rozhodnutia zatiaľ neuviedol, podľa všetkého však jeho odstúpenie súvisí so stredajšou udalosťou. Bruins, ktorý bol z titulu svojej funkcie ústrednou postavou boja proti koronavírusu v Holandsku, túto príhodu neskôr pripísal totálnemu vyčerpaniu po dvoch náročných týždňoch.

20:31 Červené stany pribúdajú pred nemocnicami v takmer každom meste. Výnimkou nie sú ani Michalovce. Cieľom stanu je odkloniť potenciálne rizikových pacientov už pred vstupom do nemocnice. „Zdravotníci verejnosti bezkontaktne merajú teplotu a vyhodnocujú ďalšie príznaky (napríklad kašeľ, cestovateľská anamnéza, kontakt s infikovanou osobou), na základe ktorých lekár povolí alebo nepovolí vstup do nemocnice,“ uviedla sieť nemocníc Svet zdravia.

Nemocnica Michalovce, koronavírus
Foto: archívne, Svet zdravia

20:25 Grécka vláda v rámci opatrení proti šíreniu koronavírusu prikázala zatvoriť takmer všetky hotely po celej krajine. Podľa tohto nariadenia môže zostať otvorený iba jeden hotel v hlavnom meste každého gréckeho regiónu. Výnimkou sú iba metropola Atény, v ktorej môžu zostať otvorené tri hotely, a Solún, druhé najväčšie grécke mesto, kde môžu zostať otvorené dva hotely.

20:19 Železničná spoločnosť Slovensko, a. s. (ZSSK) po zastavení medzinárodnej a citeľnom obmedzení vnútroštátnej osobnej prepravy zaznamenala značný prepad počtu cestujúcich. Je to dôsledok tvrdých preventívnych opatrení v krajine proti šíreniu koronavírusu.

20:07 Európsky parlament zvoláva na 26. marca mimoriadne zasadnutie. Poslanci budú počas mimoriadneho plenárneho zasadnutia diskutovať a hlasovať o prvých troch návrhoch z dielne Európskej komisie zameraných na boj proti pandémii COVID-19 a jej následkom.

19:59 Taliansko počtom obetí koronavírusu prekonalo Čínu. Smutné štatistiky z obľúbenej dovolenkovej destinácie hovoria o vyše 3 400 úmrtiach na COVID-19. Pre porovnanie, v Číne doteraz zomrelo 3 245 osôb. Za jediný deň Taliansko stratilo viac ako 400 nakazených. Dôvodom rekordného počtu úmrtí je podľa odborníkov vysoký počet starých ľudí vo veku nad 80 rokov, informuje ustoday.com.Taliansko dosiahlo smutný medzník v rovnaký deň, keď čínske mesto Wu-chan, v ktorom sa koronavírus pred tromi mesiacmi objavil, prvýkrát nezaznamenalo nijaké nové infekcie. Tím čínskeho Červeného kríža, ktorý je na návšteve v Taliansku, vo štvrtok kritizoval obyvateľov krajiny za to, že riadne nedodržiavajú karanténu.

19:20 „Žijeme dobu, ktorú si nikto z nás ešte pred pár dňami nevedel predstaviť. Meníme svoj spôsob života, zvykáme si na rozsiahle obmedzenia. Naše ulice a mestá stíchli, aby sme sa sústredili na to, čo je v týchto dňoch podstatné – na zníženie rizika prenosu vírusu a na pomoc tým, ktorí ju najviac potrebujú,“ povedala vo svojom príhovore prezidentka Zuzana Čaputová.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

18:39 Grécka vláda prikázala zatvoriť všetky hotely, niektorým udelila výnimku. Otvorený môže zostať iba jeden hotel v hlavnom meste každého gréckeho regiónu.

18:24 Ministerstvo zahraničných vecí (MZV) eviduje celkovo 2 500 žiadostí Slovákov o návrat domov zo zahraničia. Dnes večer vyrážajú autobusy do Madridu a Haagu. V piatok 20. marca by mal odletieť charter do Londýna.

17:39 Všetky pobočky pošty, nielen tie v obchodných centrách, budú cez víkend zatvorené.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

17:28 Spoločnosť Vulkan Partizánske v minulých dňoch zreorganizovala časť svojej produkcie na výrobu bavlnených prateľných ochranných rúšok. Od dnešného dňa zahájilo 80 zamestnancov na troch prevádzkach výrobu s dodávkami od zajtra, teda od piatku 20. marca. Od budúceho týždňa začne aj s mobilným predajom na území Slovenska. Prípadné dopyty treba adresovať na e-mailovú adresu ruska@vulkan.sk respektíve na Instagrame – vulkanpartizanske.

17:17 Železničná spoločnosť Slovensko zaznamenala výrazný pokles počtu cestujúcich. Je to dôsledok tvrdých preventívnych opatrení. Vlaky aktuálne využívajú len cestujúci, ktorí musia cestovať, napríklad do a z práce.

17:09 Cudzinci v Etiópii čelia útokom pre nový koronavírus. V krajine ich údajne napadli kameňmi, pľuli na nich, naháňali ich alebo im odmietli poskytnúť dopravné služby. V Etiópii zaznamenali šesť prípadov nového koronavírusu. Prvý bol Japonec, ktorý do krajiny pricestoval z Burkiny Faso, informuje BBC.

16:58 Koronavírusom sa nakazil aj Albert II. Monacké knieža plánuje naďalej pracovať z jeho domácej kancelárie v paláci.

16:52 Experti dnes v laboratóriu otestovali celkovo 373 vzoriek, z ktorých 19 bolo pozitívnych. Ide o:

 • dve ženy a troch mužov z Bratislavy v domácej izolácii (jeden z mužov sa vrátil z Anglicka),
 • dve hospitalizované ženy z Ružomberka, ktoré boli predtým v Česku,
 • osem ľudí z Trenčianskeho kraja – z Trenčína, Nedašoviec, Skačan, Ilavy, Novej Dubnice a Trenčianskej Turnej,
 • dvoch mužov z Giraltoviec a Popradu, ktorí sú hospitalizovaní v Prešove,
 • jednu ženu zo Štúrova, ktorá sa stretla s infikovanou osobou a
 • jedného muža z Prešova, ktorý bol v priamom kontakte s nakazeným.
Vládny špeciál
Zľava: Predseda vlády SR Peter Pellegrini a ministerka vnútra Denisa Saková kontrolujú zdravotnícky materiál – milión rúšok a 100-tisíc rýchlotestov na koronavírus z Číny, privezený slovenským vládnym špeciálom na bratislavské Letisko M. R. Štefánika. Foto: SITA/Úrad vlády SR

16:29 Z moskovskej nemocnice utekajú pacienti s koronavírusom a šíria nákazu ďalej, uvádza BBC. „Niektorí odídu dverami, iní sa šplhajú po múroch,“ popisuje primár. Títo pacienti sú podľa neho ako chodiace biologické zbrane. V Rusku doteraz zistili prítomnosť koronavírusu u 199 ľudí. Vo štvrtok ohlásili aj prvé úmrtie na ochorenie COVID-19, ktoré koronavírus spôsobuje, no neskôr sa ukázalo, že pacientka zomrela na iné ochorenie.

16:22 Univerzitná nemocnica Bratislava pripravila na svojom pracovisku na Kramároch stan. Zariadenie bude slúžiť na vyšetrovanie osôb s podozrením na COVID-19 ako rozšírenie kapacít ambulantnej činnosti na Klinike infektológie na Kramároch.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

16:05 Komora sociálnych pracovníkov žiada o zatvorenie ambulantných zariadení sociálnych služieb.

15:48 Polícia v Nemecku, najmä v Berlíne, musela opakovane zrušiť takzvané koronavírusové párty a večierky, ktoré organizuje mládež. Aj po zatvorení barov desiatky tínedžerov spoločne popíjajú a grilujú v parkoch, záhradách či na ihriskách.

15:45 Celé Tirolsko je v karanténe, ľudia nemôžu opúšťať svoje mestá a obce. Výnimkou sú len ľudia, ktorí dochádzajú za prácou, aj tí však môžu cestovať len v rámci spolkovej krajiny. V Tirolsku zatiaľ zistili prítomnosť koronavírusu u 474 ľudí, čo je zhruba štvrtina z celkového počtu prípadov v Rakúsku.

15:42 Česká vláda podľa ČT24 informovala, že počet prípadov koronavírusu sa v Českej republike zvýšil z 572 na 631.

15:28 Celkový počet nakazených je 124. Jedna infikovaná pacientka včera zomrela na infarkt myokardu.

15:21 Peter Pellegrini potvrdil 19 nových prípadov koronavírusu.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

15:13 Počet Američanov, ktorí požiadali o dávku v nezamestnanosti, sa v minulom týždni zvýšil o 70-tisíc. Americkí ekonómovia predpovedajú vlnu prepúšťania.

Koronavírus USA
Uzavretý hraničný priechod v americkom Lacolle v Quebecu. Foto: SITA (Ryan Remiorz/The Canadian Press via AP)

15:08 Primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová nie je nakazená koronavírusom. Primátorka je od 16. marca hospitalizovaná vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove, kde sa lieči zo zápalu pľúc. Zdravotníci primátorke preventívne odobrali vzorky, ktoré následne odoslali na testovanie. Aktuálne výsledky z 19. marca sú negatívne.

14:54 Slovensko má na zvládnutie dopadov epidémie k dispozícii z eurofondov zatiaľ 527 miliónov eur. Od Európskej únie dostaneme aj ďalšie prostriedky.

14:48 Africké Centrum pre kontrolu chorôb varovalo, že počet ľudí nakazených novým koronavírusom začne v nasledujúcich týždňoch stúpať aj na africkom kontinente. Doteraz 34 afrických krajín zaznamenalo spolu niečo vyše 600 prípadov COVIDu-19. nikto zatiaľ nezomrel. Ako informovala agentúra Reuters, v prípade nárastu pozitívnych prípadov viaceré africké štáty zvažujú uzavretie hraníc.

14:47 Bratislavský samosprávny kraj obstaral antibakteriálne rúška za viac ako 100-tisíc eur. Prázdne stredoškolské internáty kraj uvoľnil za účelom zriadenia karanténneho ubytovania.

14:40 Hlavné mesto Bratislava vyzýva obyvateľov, ktorí sú v karanténe, prípadne majú podozrenie z nákazy koronavírusom, aby odpad z domácnosti vkladali do plastového vreca, po naplnení ho riadne zaviazali, vložili do druhého vreca a takto držali doma najmenej 72 hodín a odpad umiestnili do zberných nádob až po uplynutí tohto času.

Ulice mesta počas mimoriadnej situácie
Zamestnanci Technických služieb Starého Mesta v Bratislave čistia smetnú nádobu. Foto: SITA/Branislav Bibel

14:32 V nasledujúcich hodinách by mali na bratislavskom letisku pristáť ďalšie lietadlá so zdravotníckym materiálom z Turecka. V lietadlách sú najmä respirátory FFP3 a FFP4.

14:26 Maďarská strana oznámila miesta, kadiaľ môžu prechádzať občania bývajúci alebo pracujúci na území Maďarska alebo Slovenska. Hraničnej kontrole sa budú musieť preukázať platným dokladom totožnosti a potvrdením od zamestnávateľa na hraničných priechodoch Čunovo – Rajka (osobná, nákladná), Milhosť – Tornyosnémeti (osobná, nákladná),Šahy – Parassapuszta (osobná, nákladná), Medveďov – Vámosszabadi (osobná), Štúrovo – Esztergom (osobná) a (Slovenské Nové Mesto – Sátoraljaújhely (osobná).

14:21 Finančná správa upozorňuje na podvodníkov rozosielajúcich falošné e-maily o daňovej kontrole. Zároveň ubezpečuje, že v týchto dňoch utlmila výkon plánovaných daňových kontrol len na nevyhnutné prípady. Ani v tomto čase však daňové úrady neposielajú oznámenia o výkone daňových kontrol prostredníctvom e-mailu.

14:20 Indonézia vo štvrtok zrušila hromadné stretnutie asi deväťtisíc moslimských pútnikov, ktorých čakajú zdravotné kontroly a umiestnenie do karantény. Indonézia zároveň potvrdila ďalších šesť úmrtí, čím sa ich doterajší počet zvýšil na 25. V krajine zaznamenali 309 prípadov nákazy.

14:12 Bardejovské kúpele neprijímajú na pobyt až do konca marca nových klientov. Týka sa to nielen samoplatcov, ale aj klientov zdravotných poisťovní na základe schváleného návrhu na kúpeľnú liečbu.

14:09 Počet pozitívnych testov v prešovskej nemocnici stúpol na päť. Zo štyroch nových nakazených sú dvaja hospitalizovaní a dvaja sa nachádzajú v domácej karanténe. Ide o mladého muža zo Svitu, ktorý pricestoval z Tirolska, kde pracuje. Druhý pacient je dôchodca a pochádza z Giraltoviec. Ďalšia pacientka má ľahký priebeh ochorenia, zostáva v domácej karanténe v obci Dravce. Piaty pozitívny pacient je v domácej karanténe v Poprade.

14:06 Štát je v súvislosti s krytím škôd spôsobených epidémiou pripravený pomôcť aj komerčným poisťovniam. Tento krok vítajú poisťovne aj finanční analytici.

14:01 Žilinský kraj zabezpečil špeciálnu zubnú ambulanciu pre ľudí v karanténe.

Polícia asistuje pri vyplácaní sociálnych dávok
Polícia asistuje pri vyplácaní sociálnych dávok v Starej Ľubovni. Foto: SITA/KR PZ Prešov

13:48 Európska komisia ubezpečuje cestujúcich, že ich práva sú aj v súčasnej situácii chránené.

13:30 Včerajšie úmrtie 84-ročnej pacientky nakazenej koronavírusom nesúviselo s ochorením COVID-19. Z výsledkov pitvy vyplynulo, že žena zomrela na rozsiahly infarkt myokardu.

13:25 Vládny špeciál doviezol z Číny milión jednorazových rúšok a 100-tisíc rýchlotestov.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

13:23 Na bratislavskom letisku dnes pristál vládny špeciál s prvým zdravotníckym materiálom z Číny, uviedol premiér Peter Pellegrini. „Nikdy v živote som tak neočakával pristátie lietadla, ako som ho očakával dnes,“ dodal.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

13:20 Počet obetí epidémie koronavírusu v Španielsku opäť stúpol, evidujú už 767 mŕtvych. O štvrtinu, na 17 147, vzrástol aj počet nakazených. Ako uvádza BBC, na jednotkách intenzívnej starostlivosti leží skoro 100 ľudí.

13:08 Asociácia dodávateľov zdravotníckych pomôcok (SK+ MED) vyzýva zdravotné poisťovne, aby informovali zmluvných odborných a praktických lekárov o možnosti vystaviť opakovaný recept platný 365 dní.

13:07 Na boj s novým koronavírusom vynaloží investičná skupina Penta viac ako 15 miliónov eur.

12:57 Online linka dôvery IPčko.sk do tejto chvíle zaznamenala 729 kontaktovaní, v rámci ktorých bolo aspoň raz spomenuté slovo „korona“. Klienti sa pýtajú na to, ako zvládnuť rodinné vzťahy v karanténe, či a ako riešiť konfliktné situácie. Psychológovia z online poradne vnímajú aj zvýšené riziko domáceho a sexuálneho násilia. Hovoria s ľuďmi aj o tom, ako zvládnuť čakanie na výsledky z testovania na koronavírus.

12:54 Mŕtve telá z najviac postihnutého talianskeho mesta Bergamo začala po nociach odvážať armáda do iných provincií. Úmrtnosť na koronavírus podľa agentúry Reuters totiž mnohonásobne prekročila kapacity tamojšieho krematória, pričom v susedných okresoch je situácia podobná. Prvé truhly s mŕtvolami odviezla kolóna 50 vojenských nákladných áut.

12:49 Epidemiológovia odporúčajú otvárať kľučku vchodových dverí po príchode zvonka radšej rukávom. „Ak bývate v paneláku alebo v dome, ktorý obýva viac rodín či ľudí, nechytajte kľučky vchodových dverí rukami ani v prípade, keď idete von,“ odporúčajú.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

12:44 Súkromné laboratóriá nebudú ponúkať verejnosti testovanie na koronavírus. Testovať sa bude len v štátnych zariadeniach v Bratislave, Košiciach, Banskej Bystrici a do konca týždňa aj v Trenčíne.

Zachová sa tak systém a štruktúra v zbere dát a ďalších epidemiologických krokov. „Svoje kapacity na testovanie ponúknu len v prípade potreby, ak by to štát kapacitne nezvládal,“ informovala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová. V štátnych zariadeniach otestujú do 700 vzoriek denne.

12:31 V USA si niektorí ľudia spríjemňujú karanténu vianočným osvetlením. Cieľom aktivity je, aby pestrofarebné svetlá ľudí potešili a priniesli im nádej na zlepšenie. Môžu ich pozorovať z bezpečia svojich domovov, ale aj z áut.

12:30 Do karantény dali v juhofrancúzskom prístave Marseille ďalšiu taliansku výletnú loď s 1400 pasažiermi na palube. Loď vyplávala z Floridy do Benátok 5. marca. Dvaja z pasažierov mali pozitívny test na koronavírus, informovala agentúra Reuters.

12:26 Ústredná vojenská nemocnica (ÚVN) SNP v Ružomberku ohlásila ďalšie dva prípady pacientov s koronavírusom. K trom doterajším pacientom pribudli v priebehu posledných 24 hodín ďalšie dve ženy, ktoré do nemocnice prijali 17. marca.

V prvom prípade ide o 82-ročnú pacientku s miernymi príznakmi, ktorá sa zúčastnila na rodinnej oslave spolu s príbuznými z Česka a Nemecka. Druhou nakazenou je 22-ročná žena v Liptovského Mikuláša, ktorá sa vrátila na Slovensko z Olomouca a je v domácej karanténe.

12:23 Milióny Brazílčanov v stredu večer protestovali proti prezidentovi Jairovi Bolsonarovi, ktorý podľa nich nezvláda boj proti šíreniu nového koronavírusu. Brazília hlási vyše 500 nakazených, medzi nimi sú aj dvaja ministri. Prezident spočiatku odmietal zaviesť preventívne opatrenia a celú situáciu označil za „hystériu“, za čo si vyslúžil kritiku. On sám už dva razy podstúpil test, no vírus u neho nenašli.

12:17 Dôchodcom, ktorí žijú v zahraničí a pre pandémiu koronavírusu nestihli v zákonom stanovenej lehote predložiť doklad o žití, bude Sociálna poisťovňa vyplácať dôchodky aj bez overeného potvrdenia.

12:01 Hlavný vyjednávač EÚ pre Brexit Michel Barnier má pozitívny test na koronavírus. Informoval o tom na Twitteri. Napísal, že zatiaľ sa cíti fajn.


11:37 Štátny ústav pre kontrolu liečiv vyzýva občanov, aby k „samotestom“ na diagnostiku COVID-19 pristupovali s rozvahou. Očakáva totiž, že sa budú rôzne diagnostické testy v najbližšom čase objavovať najmä na internete. Na trhu sa môžu nachádzať aj také, ktoré nie sú certifikované. Ústav upozorňuje, že výsledky takýchto skríningových testov musia byť potvrdené testom s priamou detekciou vírusu, a preto sa nedá výsledok považovať za stopercentne hodnoverný.

11:09 Nie ste v Hiltone, odkazuje polícia ľuďom v karanténe v Gabčíkove. Video prehnane náročnej ženy pobúrilo Slovensko.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

11:02 Trenčiansky samosprávny kraj začal s distribúciou osobných ochranných prostriedkov, ktoré lekárom poskytla Správa štátnych hmotných rezerv SR. Ako prví dostanú ochranné prostriedky lekári a sestry pracujúci na pohotovostiach a lekári primárneho kontaktu.

10:53 Na hraničnom priechode v Lanžhote, v smere z Česka na Slovensko, stojí 10-kilometrová kolóna kamiónov. Problémy tu vznikajú v dôsledku obmedzení na slovensko-maďarskej hranici. Píše
to idnes.cz.

10:44 Národné centrum zdravotníckych informácií vytvorilo mapu výskytu koronavírusu na Slovensku.

10:24 Kia Motors Slovakia z dôvodu šírenia koronavírusu preruší výrobu na dva týždne od pondelka 23. marca 2020. Na Slovensku tak výrobu prerušia všetky štyri automobilky. Kia Motors Slovakia je jediným výrobným závodom spoločnosti v Európe, v súčasnosti zamestnáva viac ako 3800 ľudí.

10:20 Hraničný priechod Slovenské Nové Mesto – Sátoraljaújhely bude dočasne otvorený pre nákladné vozidlá s hmotnosťou do 3,5 tony. Na otvorení priechodu sa dohodli slovenská a maďarská strana. Cieľomje zjednodušenie cezhraničnej nákladnej dopravy.

10:18 Opice sú zrejme schopné vypestovať si imunitu na koronavírus. Vyplynulo to z experimentu čínskych vedcov.

10:17 Mestská hromadná doprava v Ružomberku dnešným dňom prechádza do sobotného režimu. Návrh trojice poslancov mestského zastupiteľstva, aby MHD dočasne fungovala bezplatne, radnica odmietla.

10:13 Ústredná vojenská nemocnica v Ružomberku zaviedla ďalšie preventívne opatrenia.  Všetci pacienti musia prejsť kontrolným záchytným pracoviskom, kde vyplnia dotazník a zmerajú im teplotu.

10:03 Pracovníci najväčšieho zamestnávateľa na Spiši, spoločnosti Embraco Slovakia, riešia všeobecný nedostatok ochranných rúšok. „Sformovali sme skupinu žien, ktoré v priebehu prvých hodín stihli ušiť viac ako 170 rúšok. Teraz pracujú na dve zmeny a denne plánujú vyrobiť 600 kusov,“ informoval Anton Oberhauser z Embraco Slovakia s tým, že pracovné kapacity na ženských pozíciách vo firme boli dočasne uvoľnené pre tento účel.

09:45 Polícia monitoruje v súvislosti s obmedzeniami, ktoré prijalo Maďarsko, situáciu na diaľniciach v okolí Bratislavy.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

09:25 Detská fakultná nemocnica s poliklinikou v Banskej Bystrici začala v súlade s usmernením hlavného hygienika od stredy triediť všetkých pacientov pred vstupom do budovy nemocnice. Ide o preventívne opatrenie, ktoré má zabrániť šíreniu ochorenia COVID-19 v nemocnici a zaistiť čo najväčšiu bezpečnosť našim pacientom a zdravotníckemu personálu.

09:20 Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) ubezpečuje cestujúcich, že predaj cestovných dokladov v žiadnom prípade neruší. Tak ako doteraz, si môžu cestujúci zaobstarať lístky viacerými spôsobmi. Vzhľadom na spoločenskú situáciu však ZSSK odporúča najmä predaj lístkov cez mobilnú aplikáciu Ideme vlakom či responzívny e-shop ZSSK.

09:07 Česi začali zvážať svojich dovolenkárov domov lietadlami. V stredu vyslalo Ministerstvo zahraničných vecí  prvé dve lietadlá na Kanárske ostrovy, v najbližších dňoch odletia aj do Maroka a Vietnamu. Informuje o tom idnes.cz. 

08:50 Virológom z Virologického ústavu Biomedicínskeho centra SAV sa v špeciálnom laboratóriu s tretím stupňom biologickej bezpečnosti podarilo izolovať na bunkových kultúrach prvé slovenské kmene vírusu SARS-CoV-2. Výsledkom izolácie je pripravenie neinfekčných vzoriek, ktoré bude skúmať tím Tomáša Szemeša z Vedeckého parku UK v Bratislave. Cieľom výskumu bude identifikácia kompletného genetického zloženia vírusu.

08:30 Britská libra sa v stredu prepadla voči doláru na najnižšiu úroveň od roku 1985, stojí len 1,15 USD. Voči euru dokonca libra atakuje historické minimá na úrovni 1,05 €.

08:28 Američan, ktorý zomrel v košickom hoteli, nebol nakazený koronavírusom. Informovala o tom hovorkyňa Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Ivana Vaněková.

07:37 Jeden z najväčších zamestnávateľov na Považí, spoločnosť Continental, prerušuje od dnešného dňa prevádzku v závode na výrobu osobných pneumatík. Od 26. marca do 5. apríla bude zastavená aj výroba nákladných pneumatík. Oficiálnym dôvodom nie je koronavírus, ale pokles objednávok. V súčasnosti spoločnosť Continental v Púchove zamestnáva 4 950 zamestnancov.

07:25 Lidl aj Kaufland zavádzajú vo všetkých 142 obchodoch po celom Slovensku v čase od 13:00 do 14:30 prednostné nakupovanie pre seniorov.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

06:37 V stredu sa potvrdila nákaza u ôsmich obyvateľov SR:

 • 2 ženy, Bratislava
 • 1 muž, Bratislava
 • 1 muž, Banská Štiavnica
 • 1 muž, Košice
 • 1 muž Martin
 • 1 muž, Vráble
 • 1 žena, Nitra

06:18 Česká republika má podľa šéfa Ústredného krízového štábu Romana Prymulu zhruba 3 týždne, aby stihla pripraviť nemocnice na prijímanie vážnych pacientov nakazených koronavírusom, aby sa situácia nezvrhla ako v Taliansku. Píše o tom idnes.cz.

06:13 Čína pošle EÚ dva milióny rúšok, 200-tisíc respirátorov a 50-tisíc testovacích sád na koronavírus. Na Twitteri to ohlásila predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.
Pripomenula, že Európska únia v januári pomohla Číne viac ako 50 tonami zdravotníckeho materiálu.


06:05 Spojené arabské emiráty zakázali svojim občanom, ktorí ostali za hranicami, návrat do vlasti na najbližšie 2 týždne.

05:58 Čína reportuje 34 nových nakazených, ale všetko sú to ľudia, ktorí do krajiny pricestovali. Na domácej pôde sa už infekcia nechytá. Celá Ázia informuje o novej vlne prípadov zavlečených z cudziny.

05:47 Holandský minister zdravotníctva Bruno Bruins v stredu odpadol počas vystúpenia na pôde holandského parlamentu. Minister sa za rečníckym pultom zrazu zviezol k zemi. Bruins, ktorý je z ústrednou postavou boja proti koronavírusu v krajine, túto príhodu neskôr pripísal totálnemu vyčerpaniu po dvoch náročných týždňoch. V Holandsku koronavírusu doteraz podľahlo 58 osôb, nákaza bola potvrdená u 2059 ľudí.

5:45 Na celom svete sa koronavírusom nakazilo už vyše 215-tisíc ľudí a 8893 osôb ochoreniu podľahlo. Najviac obetí, 3237, pochádza z Číny, kde sa však už šírenie nákazy podarilo dostať pod kontrolu. Nasleduje Taliansko s 2978, Irán s 1135, Španielsko so 638, Francúzsko s 264 a Spojené štáty so 124 obeťami. Rakúsko hlási štyri obete a 1 646 nakazených, Česká republika 464 nakazených, Poľsko päť obetí a 287 nakazených. Na Slovensku sa nákaza potvrdila u 105 ľudí, v Maďarsku u 58 a na Ukrajine u štrnástich. Na Slovensku a v Maďarsku jedna osoba nakazená koronavírusom zomrela, na Ukrajine majú už dve obete.

05:31
V Taliansku v stredu pribudol rekordný počet nakazených a rekordne stúpol aj počet úmrtí. V priebehu dňa pribudlo 4 200 infikovaných a ich celkový počet sa zvýšil na 35 713. Počet obetí vzrástol o 475 na 2 978. Znamená to, že ak sa nestane zázrak, Taliansko dnes predbehne Čínu v počte obetí koronavírusu.

05:30
Vítame vás pri sledovaní štvrtkového online prenosu aktuálnych informácii o pandémii nového koronavírusu vo svete aj na Slovensku. Počet nakazených sa v SR v sobotu vyšplhal na 105.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Aleksandar VučičAndrea TurčanováZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie Bardejovské kúpeleBSK Bratislavský samosprávny kraj (VÚC)Fakultná nemocnica s poliklinikou J. A. Reimana v PrešoveMZVEZ Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SRNemocnica MichalovceSK+MED Slovenská asociácia dodávateľov zdravotníckych pomôcokSociálna poisťovňaZSSK Železničná spoločnosť Slovensko