Koronavírus sa v Severnej Kórei rýchlo šíri. Kim Čong-un radšej riskuje životy svojich občanov, ako by prijal medzinárodnú pomoc

KĽDR opäť hlási viac ako 200-tisíc podozrivých prípadov COVID-19. Foto: SITA/AP

Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR) v sobotu oznámila, že v krajine pribudlo ďalších takmer 220-tisíc ľudí s horúčkou, pri ktorej sa predpokladá, že ide o COVID-19.

Tamojší vodca Kim Čong-un však vyhlásil, že v KĽDR zaznamenali pokrok v spomalení nediagnostikovaného šírenia koronavírusu.

Nedostatok testovacích kapacít

Podľa severokórejskej ústrednej tlačovej agentúry zaznamenali už piaty deň po sebe približne 200-tisícový počet obyvateľov s horúčkou.

V dôsledku rýchleho šírenia horúčky od konca apríla podľa oficiálnych údajov ochorelo 2,4 milióna Severokórejčanov a zomrelo 66 ľudí. V krajine dosiaľ neboli schopní identifikovať ochorenie ako COVID-19 z dôvodu nedostatku testovacích potrieb.

Nezvládnutie šírenia koronavírusu v KĽDR by mohlo mať v krajine so slabým systémom zdravotnej starostlivosti, kde je väčšina z 26 miliónov obyvateľov nezaočkovaných, podvyživených a ďalší žijú v chudobe, veľmi tragické následky.

Vodca vakcíny odmieta

Experti navyše tvrdia, že Kim Čong-un si nemôže dovoliť žiadny lockdown, pretože by to spôsobila ďalší šok pre krehkú ekonomiku krajiny.

KĽDR odmietla milióny očkovacích látok z iniciatívy COVAX podporovanej Organizáciou Spojených národov (OSN), pravdepodobne pre medzinárodné požiadavky na monitorovanie, ktoré sú spojené s týmito vakcínami.

WHO a Detský fond OSN (UNICEF) uviedli, že Severná Kórea doteraz nereagovala na ich žiadosti o údaje o víruse alebo návrhy na pomoc.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Kim Čong-un