Lekárske fakulty prijmú zhruba 250 ďalších študentov, dostanú viac peňazí

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peter Pellegrini, lekárske fakulty
Predseda vlády SR Peter Pellegrini počas stretnutia s dekanmi lekárskych fakúlt na Úrade vlády SR. Foto: SITA/Úrad vlády SR

Štát vyčlení ďalšie zdroje vo výške rádovo 2,5 mil. eur pre lekárske školy. Tie si ich rozdelia podľa počtu študentov. Predseda vlády SR poverený riadením Ministerstva zdravotníctva SR Peter Pellegrini o tom informoval na piatkovom brífingu po stretnutí s dekanmi lekárskych fakúlt.

Premiér sa spoločne s predstaviteľmi lekárskych škôl dohodli na tom, že tento rok sa po prijímacích skúškach navýši počet prijatých študentov lekárskych fakúlt o približne 250.

Nebudú musieť prijímať toľko zahraničných študentov

Aj keď sa podľa premiéra dokončia všetky veľké investície, kľúčové bude, aby sa mal kto o pacientov starať. Je podľa neho potrebné riešiť veľké množstvo chýbajúcich lekárov, Slovenská republika má totiž priveľa špecialistov a veľmi málo všeobecných lekárov.

Vítam ústretovosť predstaviteľov vysokého školstva, že sú schopní na tento rok navýšiť počet prijatých študentov. Ja za štát garantujem, že budú vyčlenené dodatočné prostriedky, ktoré navýšia dotačné zmluvy,“ konštatoval predseda vlády.

Prostriedky podľa neho školám umožnia zvládnuť vyšší počet slovenských študentov na úkor tržieb od tých zahraničných.

Zaviazal sa zvýšiť dotácie na vybavenie fakúlt

Ako premiér uviedol, štát sa zaväzuje garantovať nasledujúce roky zvýšené dotácie pre lekárske fakulty.

Súhlasí s potrebou dovybaviť lekárske fakulty technikou či dobudovať simulačné centrá. Tie umožnia vykonať medikom značnú časť výučby bez toho, aby museli hneď navštevovať nemocnice. Vytváralo by to podľa neho menší tlak na kapacity.

Štát by mal podľa Pellegriniho na najbližšie dva až tri roky vyčleniť kapitálové výdavky rádovo v niekoľkých desiatkach miliónoch eur pre špičkové dobudovanie slovenských lekárskych fakúlt, respektíve inštitúcií, ktoré budúcich medikov vzdelávajú.

Potom má podľa neho štát legitímne právo hovoriť, ako sa má zachovať k študentom, ktorí na Slovensku dostanú bezplatné špičkové lekárske vzdelanie, ale rozhodnú sa, že tu pôsobiť nebudú.

Hovorili aj o pokutách pre medikov

Na stretnutí sa totiž podľa premiéra otvorila aj otázka, akým spôsobom zabezpečiť, aby nepokračoval trend odchodu absolventov do zahraničia. „Podľa prieskumov totiž 25 % študentov zvažuje, že po ukončení štúdia odíde do zahraničia,“ konštatoval.

Musím sa pozerať na občanov Slovenskej republiky, ktorí platia dane a z týchto daní platí štát bezplatné štúdium na všetkých denných formách vysokoškolského štúdia,“ povedal predseda vlády.

Denné štúdium musí podľa neho zostať bezplatné, pretože na Slovensku nemôžu študovať len tí, ktorí majú peniaze.

Ako informoval dekan Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave Juraj Šteňo, univerzita je ochotná prijať 100 slovenských študentov na úkor zahraničných. Túto zodpovednosť totiž cítia už dlhodobo. „Nech radšej utrpí prestíž fakulty v tom aspekte, že budeme mať menej zahraničných študentov, ale budeme učiť viac slovenských,“ uzavrel.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Juraj ŠteňoPeter Pellegrini
Firmy a inštitúcie UK Univerzita Komenského v Bratislave