Lengvarský je pripravený zdravotníkov chrániť, Mikulec vyšle do terénu vojakov aj políciu (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
MZ SR: Spustili skríning rakoviny krčka maternice
Minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský. Foto: SITA/Branislav Bibel
  • aktualizované 6. októbra, 13:56

Svojich zdravotníkov budeme chrániť a urobíme všetky kroky preto, aby svoju prácu mohli vykonávať v pokoji. Uviedol to v stredu po stretnutí Ústredného krízového štábu minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Spolu s ministrom vnútra Romanom Mikulcom sa dohodli, že budú na ochrane zdravotníckych pracovníkov, ktorým sa vyhrážajú odporcovia očkovania, spolupracovať.

Vyhrážky budú riešiť tvrdšie

Ministerstvo vnútra SR sa doteraz v tomto smere venovalo sledovaniu činnosti antivaxerov na sociálnych sieťach a vyvracaniu hoaxov. Mikulec teraz prisľúbil, že nemocnice a mobilné očkovacie tímy podporia priamo príslušníci Policajného zboru SR, ako aj Ozbrojené sily SR či Zbor väzenskej a justičnej stráže.

Viac o téme: Koronavírus

Problém vyhrážok, zastrašovania a prípadne aj napádania zdravotníkov zo strany antivaxersky zmýšľajúcich osôb bude polícia riešiť aktívnejšou súčinnosťou s nemocnicami alebo s očkovacími tímami pri ich výkone práce. Po zasadnutí ÚKŠ to povedal minister vnútra. Zároveň je podľa ministra potrebné pripomínať, čo z prípadných útokov na zdravotníkov vyplýva, ako budú postihované a aké sú za ne sankcie.

Kapacity policajného zboru nie sú bezodné

„Naším cieľom je, aby tieto mobilné (očkovacie) tímy mali asistenciu, nie len v Policajnom zbore, ale požiadali sme o pomoc aj ozbrojené sily,“ povedal Mikulec s tým, že o pomoc pri ochrane zdravotníkov požiadajú aj Zbor väzenskej a justičnej stráže, prípadne finančnú správu. „My si uvedomujeme, že kapacity PZ nie sú bezodné,“ povedal minister.

Témou rokovania ÚKŠ boli podľa Mikulca aj prípadné legislatívne zmeny, napríklad v oblasti priestupkového konania a vymáhania pokút. „Aby to priestupkové konanie nebolo také zložité, ako je dnes,“ vyhlásil s tým, že v tomto prípade nejde len o problematiku šírenia hoaxov.

„Dnes sociálne siete nie sú zodpovedné za to, že šíria niekedy aj veci, ktoré by mohli hraničiť s trestno-právnou zodpovednosťou. Ale toto sú témy, ktoré sú zložitejšie,“ dodal Mikulec.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Roman MikulecVladimír Lengvarský
Firmy a inštitúcie MV Ministerstvo vnútra SRMZ Ministerstvo zdravotníctva SROzbrojené sily SRPolicajný zbor SRZVJS Zbor väzenskej a justičnej stráže