Lengvarský návštívil nemocnicu Bory, otázka o kúpe podľa neho nepadla

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vladimír Lengvarský
Minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský. Foto: Archívne, SITA/Branislav Bibel
  • aktualizované 3. júna, 14:08

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský navštívil nemocnicu Bory. Ako vysvetlil, záujem vidieť túto nemocnicu prejavil v rámci vytvárania celkového obrazu.

Nemocnica spĺňa najvyššie štandardy

Chcel vidieť, v akom štádiu rozpracovanosti je, aké v nej budú použité technológie, akým spôsobom sa plánuje prevádzka a ako sa budú riešiť pacienti. Nemocnicu na Boroch považuje Lengvarský za veľmi modernú a je podľa neho urobená tak, aby spĺňala najvyššie štandardy 21. storočia.

Otázka o kúpe však podľa jeho slov nepadla. Podľa ministra sú však „v hre všetky možnosti“. Na otázku, aký vzťah má k investičnej skupine Penta, ktorá nemocnicu na Boroch stavia, odpovedal, že žiadny.

Veľa možností je v hre

„Buď budú Rázsochy stáť, alebo nebudú. Buď nemocnica Bory pôjde v štátnom, pološtátnom alebo inom režime, veľa možností je v hre,“ zopakoval Lengvarský.

Projekt výstavby novej Univerzitnej nemocnice na bratislavských Rázsochách podľa neho pokračuje. Otázkou aktuálne je, či bude stačiť 600 lôžok a aká veľká má byť nemocnica. Súťaž na projektovú dokumentáciu sa podľa ministra vyhodnocuje.

Predaj nie je aktuálnou témou

„Úmysel vybudovať novú nemocnicu, ktorá má fungovať v rámci verejného zdravotného poistenia, vznikol pred siedmimi až ôsmimi rokmi. Toto je prvý minister, ktorý prejavil záujem pochopiť, ako nemocnica funguje a akým spôsobom by mohla zapadať do kontextu slovenského zdravotníctva tak, aby bola dostupná všetkým občanom a poistencom,“ povedal partner Penty zodpovedný za zdravotníctvo Václav Jirků.

Takáto komunikácia podľa neho aj napriek snahe doteraz veľmi nefungovala. Predaj nemocnice Bory podľa neho nie je aktuálnou témou, stanovisko Penty k tejto otázke sa nezmenilo.

Ako doplnil Jirků, celková investícia na stavbu Nemocnice novej generácie Bratislava Bory je 240 mil. eur, a to vrátane ubytovne pre zdravotnícky personál. Kolaudovať by sa mala budúci rok v lete, otvárať v januári 2023.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Vladimír Lengvarský
Firmy a inštitúcie MZ SR Ministerstvo zdravotníctva SRNemocnica Svet zdravia Bratislava-BoryUNB Rázsochy Univerzitná nemocnica Bratislava RázsochyUNB Univerzitná nemocnica Bratislava Rázsochy