Lengvarský sľubuje očkovaným Slovákom výhody. Členovia pandemickej komisie o ničom nevedia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
COVID 19: Aktuálna epidemiologická situácia
Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

Na Deň detí minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nom. OĽaNO) v diskusnej relácii Na Telo plus uviedol, že do dvoch týždňov by chcel rezort predstaviť zoznam výhod, ktoré budú mať Slováci zaočkovaní proti ochoreniu COVID-19.

Momentálne na Slovensku platí, že vybrané služby môžu využívať osoby, ktoré majú negatívny test na prítomnosť koronavírusu, tí, ktorí ochorenie COVID-19 prekonali alebo tí, ktorí sú zaočkovaní aspoň jednou dávkou vakcíny.

Očkovaní ľudia, rovnako ako tí, ktorí koronavírusovú infekciu prekonali, tým pádom voči neočkovaným majú jedinú výhodu, a to takú, že nemusia absolvovať nepríjemné testovanie odberom z nosohlatana alebo aj hrdla.

Nakoľko sa epidemiologické opatrenia neustále uvoľňujú, nie je jasné, aké iné výhody by ministerstvo mohlo očkovaným Slovákom predstaviť, respektíve, na všetky „rozumné“ je už zdá sa neskoro.

Inde vo svete

Nemecko sa otázkou oslobodenia zaočkovaných od určitých pandemických opatrení zaoberalo už koncom apríla. Napríklad prisľúb, že očkovaní Nemci budú môcť vstúpiť aj do interiéru reštaurácií, tak mohol byť pre mnohých nerozhodnutých motivujúcim prvkom.

Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) zase začiatkom apríla rozhodlo, že úplne zaočkované osoby môžu cestovať v rámci Spojených štátov bez povinnosti absolvovať testy na prítomnosť koronavírusu alebo ísť do karantény.

V polovici mája CDC zmiernilo aj pravidlá nosenia rúšok v interiéroch, na väčšine miest ich už zaočkovaní nemuseli mať. Museli ich nosiť už len na miestach zaplnených ľuďmi. Povinné pritom neboli ani na pracoviskách alebo v školách.

Svojskú výhodu zaviedli aj Poliaci. Od 2. júna sa zábavných a rodinných podujatí môže zúčastniť až 150 ľudí, pričom do tohto limitu sa plne zaočkované osoby vôbec nerátajú.

Česi od 31. mája môžu medzi Maďarskom, Nemeckom, Poľskom, Rakúskom, Slovenskom, Slovinskom či Chorvátskom cestovať po prvej dávke očkovania bez obmedzení.

Všetky tieto „výhody“ mohli pomôcť presvedčiť ľudí, aby sa išli dať zaočkovať, nakoľko ich zaviedli období, kým naozaj poskytovali výhodu. A čo u nás?

Rozhovory na Slovensku

Na Slovensku sa o možných výhodách pre očkovaných rozprávali členovia Pandemickej komisie Vlády SR naposledy ešte v marci, keď bol ministrom zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO), aj to iba vo veľmi všeobecnej rovine.

Aspoň tak to vyplýva z rozhovoru s Pavlom Šajgalíkom, predsedom Slovenskej akadémie vied (SAV) a členom tejto komisie. „Pandemická komisia, ani tá posledná, nepreberala konkrétne benefity,“ uviedol pre portál vZdravotníctve.sk.

Konkrétne podľa jeho slov odzneli rôzne názory o tom, aby sme urobili akýsi preukaz s QR kódom, s ktorým by ľudia chodili do reštaurácií. Či majú alebo nemajú mať rúška, o tom sa komisia nerozprávala.

Bolo to totiž v období, kedy sa Slovensko ešte nachádzalo v červenej a bordovej farbe, a teda takéto rozhovory nemali ešte význam. Šajgalík tiež dodal, že ak o tom niekde minister hovoril, mohlo to byť na inom fóre.

Čaká sa na EÚ?

Pandemická komisia sa teda k téme výhod pre zaočkovaných ľudí adresne nikdy nevyjadrovala. Podľa informácií portálu vZdravotníctve.sk totiž rezort čaká na komplexné usmernenie zo strany Európskej únie.

Tá doteraz na verejnosti komunikovala hlavne snahu o zavedenie jednotného európskeho certifikátu, ktorý by očkovaným ľuďom umožnil cestovať medzi jednotlivými krajinami bez väčších obmedzení.

Europoslanec Martin Šimečka (PS/RE), ktorý sa v Bruseli venuje zdravotníckym témam, však informáciu o tom, že Európska komisia chystá okrem zelených certifikátov aj spoločné usmernenie o ďalších výhodách pre zaočkovaných, nepotvrdil.

„EÚ podporuje všetky iniciatívy členských štátov, ktoré povedú k vyššej zaočkovanosti obyvateľstva a dosiahnutiu kolektívnej imunity. Toto konkrétne opatrenie dnes nie je na stole,“ povedal pre portál vZdravotníctve.sk.

Šimečka však nevylúčil, že do budúcna sa táto téma na pôde európskeho parlamentu otvorí. Pripomenul tiež, že očkovacie stratégie sú stále v rukách vlád členských štátov a kompetencie EÚ sú v oblasti zdravotníctva relatívne malé.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Marek KrajčíMartin ŠimečkaPavol ŠajgalíkVladimír Lengvarský
Firmy a inštitúcie CDC Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôbMZ Ministerstvo zdravotníctva SRPandemická komisia vlády SRSAV Slovenská akadémia vied