Liberáli chcú vrátiť úradu pre dohľad dôležitú kompetenciu, smeruje k finančnej situácii vo VšZP

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Richard Sulík, Jana Bittó Cigániková azovky 2022 11 25 o 12.00.50.png
Predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík, poslankyňa Národnej rady SR Jana Bittó Cigániková Reprofoto: ilustračné, www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Poslankyňa Jana Bittó Cigániková a poslanec Tomáš Szalay (obaja SaS) predložili do parlamentu návrh novely zákona o zdravotných poisťovniach.

Navrhujú opätovne zaviesť pre Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) kompetenciu nariadiť zdravotnej poisťovni, aby predložila na schválenie ozdravný plán, ak výška jej vlastného imania klesla pod minimálnu hodnotu základného imania stanoveného zákonom.

„Výsledkom bude zvýšenie zodpovednosti zdravotných poisťovní a zabezpečenie, aby všetky zdravotné poisťovne boli dlhodobo schopné uhrádzať zdravotnú starostlivosť svojim poistencom,“ zdôvodnili poslanci za SaS. Ak parlament ich návrh schváli, začal by sa uplatňovať od 1. marca budúceho roka.

Zlá hospodárska situácia

Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) vykázala ku koncu septembra tohto roka stratu takmer 108 miliónov eur. Informoval o tom ÚDZS. Vzhľadom na zlú hospodársku situáciu a prehlbujúcu sa stratu uložilo ministerstvo zdravotníctva ako jediný akcionár štátnej VšZP počas tohto roka povinnosť prijať úsporné opatrenia podľa tzv. akčného plánu, a to v celkovej hodnote 51,7 milióna eur.

Plnenie úsporných opatrení sa podľa úradu vyhodnocuje na pravidelnej mesačnej báze. Vyhodnotenie akčného plánu s dosiahnutou výškou úspor sa uskutoční ku koncu tohto roka.

Fungovanie štátnej poisťovne

Štátna poisťovňa mala ku koncu septembra tohto roka k dispozícii peňažné prostriedky vo výške takmer 189 miliónov eur. Podľa úradu pre dohľad ide o významné zlepšenie jej likvidity, čo v tomto prípade znamená, koľko dní môže zdravotná poisťovňa uhrádzať svojej záväzky prostredníctvom svojej hotovosti na účte. Kým ku koncu tohto roka išlo o 11 dní, ku koncu septembra to bolo 15 dní.

„K tomuto zlepšeniu ekonomických ukazovateľov prispelo najmä dofinancovanie sektora cez platbu za poistencov štátu, ktorého prvá splátka bola zrealizovaná v septembri,“ uviedol ÚDZS.

Fungovanie štátnej poisťovne, ako aj úhrady za poskytnutú zdravotnú starostlivosť z jej strany preto nie sú v tomto momente ohrozené. Štátna poisťovňa má však naďalej záporné imanie vo výške 67 miliónov eur.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jana Bittó CigánikováTomáš Szalay
Firmy a inštitúcie SaS Sloboda a SolidaritaÚDZS Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťouVšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa