Medzinárodná spolupráca vo výskume umožní pacientom dostať sa skôr k inovatívnym liekom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Chemia_banky.jpg
Foto: Pixabay.com
Benefitom spolupráce je aj výrazná úspora financií pre zdravotné poisťovne.

Medzinárodná spolupráca v biomedicínskom výskume umožní pacientom dostať sa skôr k inovatívnym liekom a inovatívnym metódam liečby. Vyplynulo to z medzinárodnej diskusie slovenských aj zahraničných expertov pri príležitosti Medzinárodného dňa klinického skúšania.

Diskusiu organizovalo Ministerstvo zdravotníctva SR v spolupráci s infraštruktúrou SLOVACRIN, ktorý je súčasťou ECRIN-u.

Šetrí peniaze

Inovatívna liečba býva podľa ministerstva zdravotníctva často veľmi nákladná. Významným benefitom spolupráce je preto výrazná úspora financií pre zdravotné poisťovne. Napríklad v Českej republike predstavovala úsporu vyše 600 miliónov českých korún (CZK) za jeden kalendárny rok.

Minuloročným vstupom Slovenska do konzorcia ECRIN ministerstvo reflektuje aj ciele zakotvené v Národnom onkologickom programe. Ide najmä o najmä zlepšenie dostupnosti klinických štúdií pre onkologických pacientov.

Inovatívna liečba je podľa rezortu dôležitá aj z hľadiska zlepšenia zdravia slovenskej populácie a zvýšenia kvality zdravotnej starostlivosti.

Projekt biobanky je pripravený

S podporou biomedicínskeho výskumu súvisí aj iniciatíva vytvorenia systémovej biobankovej infraštruktúry. Aj tá bola predmetom medzinárodnej diskusie.

Šéf SLOVACRIN-u Daniel Pella vysvetlil, že na začiatok by mohlo ísť o biobanku tkanív a biobanku krvných vzoriek. Biobanka sa dá podľa neho využívať pri rôznych ochoreniach.

„To, čo sa získa na Slovensku, nemusí byť použité len na Slovensku, ale môže byť použité v spolupráci s ostatnými krajinami, ktoré takisto biobanky majú,“ povedal.

Pella informoval, že projekt biobanky je pripravený a sú už alokované určité financie. “Je to na vláde, aby čo najskôr rozhodla o uvoľnení týchto finančných prostriedkov,“ dodal.

ECRIN

Slovensko sa minulý rok stalo súčasťou medzinárodnej paneurópskej organizácie zameranej na akademický klinického výskum – ECRIN (European Clinical Research Infrastructure Network). Položili sa tým základy pre SLOVACRIN (Slovak Clinical Research Infrastructure Network), pričom Slovenská republika získala štatút pozorovateľa. Prezidentom SLOVACRIN-u je dekan Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika Daniel Pella. ECRIN je neziskovým združením, ktoré má momentálne v portfóliu viac ako 40 klinických štúdií zameraných na široké spektrum ochorení z rôznych medicínskych odborov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať