Ministerka ocenila zdravotníckych pracovníkov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
||
Zľava: Ministerka zdravotníctva SR Andrea Kalavská a víťazky v kategórii iný zdravotnícky pracovník: Emma Janíčková, Dana Kuricová a Mária Knapková | Foto: SITA/Branislav Bibel
Andrea Kalavská vyzdvihla prácu lekárov, sestier aj ostatných zdravotníckych pracovníkov.

Deväť pracovníkov v zdravotníctve si v pondelok z rúk ministerky zdravotníctva Andrey Kalavskej prevzalo jej ocenenia. V troch kategóriách zvíťazili traja lekári, sestry a nezabudlo sa ani na ostatných zdravotníckych pracovníkov.

Práve v tejto kategórii je medzi ocenenými je Mária Knapková z DFNsP v Banskej Bystrici. Od roku 1989 pracuje na Skríningovom centre novorodencov. Celú svoju profesionálnu kariéru zasvätila novorodeneckému skríningu, od zdokonaľovania diagnostiky jednotlivých vrodených ochorení, cez rozširovanie spektra skrínovaných ochorení.

Ďalšiu ocenenú, Danu Kuricovú, nominovala Fakultná nemocnica v Žiline, kde pracuje 24 rokov. Je sanitárkou na urgentnom príjme. Na urgentnom príjme sa stretáva s ťažkými a predovšetkým neočakávanými životnými osudmi pacientov a ich rodinných príslušníkov. „V rámci kolektívu prináša veľkú motiváciu a ženie dopredu nových kolegov a mladú generáciu, pre ktorou je inšpiráciou,“ odôvodnila nemocnica svoju nomináciu.

Tretia, ocenená, Emma Janíčková, je fyzioterapeutkou. Nominovala ju špecializovaná rehabilitačná nemocnica v Dunajskej Lužnej Tetis RDC. Viac ako 40 rokov sa Emma Janíčková venuje práci s hendikepovaným dieťaťom na detašovanom pracovisku v Dunajskej Lužnej, neskôr Špecializovanej rehabilitačnej nemocnici v Dunajskej Lužnej. „Vďaka jej vedomostiam, skúsenostiam a obrovskej charizme dostalo množstvo najmä predčasne narodených detí a detí s detskou mozgovou obrnou nádej na kvalitný život, napriek nepriaznivému štartu do života,“ píše sa v nominácii.

ZDRAVOTNÍCTVO: Ceny ministerky zdravotníctva SR
Zľava: Ministerka zdravotníctva SR Andrea Kalavská a víťazky v kategórií sestra Renáta Pavlíková, Helena Závodská a Terézia Lengyelová | Foto: SITA/Branislav Bibel

Ocenené sestry

Renáta Pavlíková pracuje v NsP Sv. Lukáša v Galante už takmer 34 rokov. Podľa nemocnice je výnimočná najmä svojimi praktickými zručnosťami. Nemocnica pokladá sestru Renátu Pavlíkovú za poctivého, obetavého a profesionálne erudovaného zdravotníckeho pracovníka, ktorý môže byť vo svojej profesii príkladom pre terajšie i budúce generácie.

Z FNsP v Nových Zámkoch je ocenená sestra Helena Závodská. Od roku 1973 pracuje na centrálnych operačných sálach ako  špecialistka v inštrumentovaní. Svoju prácu plní podľa nemocnice precízne, pozorne, svedomite a spoľahlivo. Má zmysel pre tímovú  spoluprácu a efektívnu komunikáciu v operačnom tíme. Svojím profesionálnym prístupom, odbornosťou a skúsenosťami formuluje a rozvíja vedomosti, nadanie, intuíciu, talent a praktické zručnosti svojím  mladým kolegom a kolegyniam.

Tretia ocenená, Terézia Lengyelová, je zakladateľkou ADOS Tereza v Košiciach, ktorej je riaditeľkou a odbornou garantkou. Pracuje v nej aj ako sestra a ošetruje pacientov v domácom prostredí.

ZDRAVOTNÍCTVO: Ceny ministerky zdravotníctva SR
Zľava: Ministerka zdravotníctva SR Andrea Kalavská a víťazi v kategórii lekár Ondrej Bobík, Andrej Klepanec a Daniel Pinďák | Foto: SITA/Branislav Bibel

Víťazi v kategórii Lekár

Andrej Klepanec je primárom Rádiologickej kliniky vo FN Trnava. Počas jeho pôsobenia boli do klinickej praxe zavedené početné miniinvazívne intervenčné rádiologické výkony. Tým sa podarilo kliniku zaradiť medzi vedúce pracoviská na poli endovaskulárnej liečby na Slovensku. V nemocnici vybudovali najväčšie Centrum na endovaskulárnu liečbu pre pacientov s akútnou ischemickou cievnou mozgovou príhodou v krajine.

Daniela Pinďáka nominoval Národný onkologický ústav v Bratislave. Je prednostom Kliniky chirurgickej onkológie. Ako uvádza NOÚ, prednosta je špičkový chirurg, ktorý sa venuje najmä jednej z najzákernejších foriem rakoviny – karcinómu pankreasu. Zavádza najnovšie poznatky vedy v chirurgickej liečbe.

Výbor spolku lekárov Trebišov Slovenskej lekárskej spoločnosti nominoval Ondreja Bobíka, primára kožného oddelenia v regióne s vysokým výskytom pohlavne prenosných ochorení. „Napriek dôchodkovému veku naďalej obetavo pracuje v nemocnici a s jeho pomocou v spolupráci s Regionálnym úradom verejného zdravotníctva v Trebišove sa podarilo opakovane zvládnuť epidemiologickú situáciu nákazy syfilisu v trebišovskom okrese,“ uviedol trebišovský spolok k jeho nominácii.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať