Ministerstvo zdravotníctva sa postavilo za jednotné uniformy pre sestry, zvýšia vraj prestíž povolania (video+foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
MZ SR: Predstavenie uniforiem slovenských sestier
Slávnostné predstavenie uniforiem slovenských sestier v košickom Kulturparku, ktorého cieľom je prezentácia vzniku a realizácie myšlienky vytvorenia novej a jednotnej pracovnej uniformy pre slovenské sestry. Košice, 2. marec 2023. Foto: archívne, SITA/Viktor Zamborský.

Ministerstvo zdravotníctva SR podporuje pilotný projekt jednotných uniforiem pre sestry. Sestry podľa rezortu už 25 rokov prestávajú byť rozpoznávateľné v tímoch zdravotníckych a nezdravotníckych pracovníkov v rozsiahlej sieti zdravotníckych a sociálnych služieb.

Ako ministerstvo uviedlo v tlačovej správe, pacienti pritom majú právo na prvý pohľad vedieť, či ich ošetruje kvalifikovaná sestra.

Vychádzali z prieskumu

Potreba vytvorenia jednotnej uniformy podľa ministerstva vychádzala z prieskumu realizovaného v spolupráci so Slovenskou komorou sestier a pôrodných asistentiek na vzorke viac ako 2 400 sestier, učiteľov, študentov a záujemcov o štúdium ošetrovateľstva ešte v roku 2019.

Z prieskumu, ale aj z reakcií sestier v teréne je zrejmé, že myšlienka zavedenia jednotných uniforiem má podporu a zároveň môže prispieť k zvýšeniu prestíže tohto povolania,“ uviedlo ministerstvo zdravotníctva.

Návrhy tvorili deväť mesiacov

Ministerstvo sa rozhodlo prijať ponuku byť ambasádorom pilotného projektu jednotných uniforiem slovenských sestier. Módna návrhárka Zuzana Haková pripravila modely, ktoré boli vytvorené na základe daných kritérií a majú prvky klasickej modrobielej uniformy, čo môže zvýšiť šance na úspešné etablovanie v praxi.

Prototypy sa podľa ministerstva tvorili deväť mesiacov v rámci tvorivej skupiny, ktorej súčasťou boli skúsené sestry z praxe z viacerých pracovísk a pôvodné návrhy boli upravené podľa ich požiadaviek. Prototypy nadväzovali na celú predošlú prezentáciu uniforiem a nie sú ich definitívnou podobou.

Práve teraz sa iba začala pilotná etapa ich skúšania v praxi na vybraných pracoviskách, zber podnetov a pripomienok,“ dodalo ministerstvo.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SRSKSaPA Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek