Množstvo pacientov muselo cez pandémiu prerušiť svoju liečbu, od kompetentných žiadajú riešenie

Rakovina, pacient
Z dôvodu pandémie ostáva v Európe nediagnostikovaných milión prípadov rakoviny. Foto: ilustračné, thinkstockphotos.com

Takmer tretina pacientov sa rozhodla v dôsledku situácie zapríčinenej koronavírusom vynechať, prerušiť alebo ukončiť svoju plánovanú liečbu. Podľa údajov od pacientov vo viac ako tretine prípadov plánovaný lekársky výkon, operáciu či vyšetrenie zrušil ošetrujúci lekár alebo nemocnica.

Pacienti sa preto obracajú na kompetentných, aby začali problém odloženej zdravotnej starostlivosti intenzívne riešiť. V dôsledku zhoršujúcej sa epidemickej situácie navštevovali pacienti ambulancie svojich lekárov menej často.

Viac o téme: Koronavírus

Zníženie počtu návštev u všeobecných lekárov sa dotklo až 66,7 percenta pacientov a v prípade špecialistov až 59,3 percenta pacientov. Ukázal to nedávny prieskum Asociácie na ochranu práv pacientov SR (AOPP) v spolupráci s agentúrou AKO, do ktorého sa zapojilo 2 595 respondentov.

Odďaľovanie liečby stojí viac

Odďaľovanie liečby, ale aj preventívnych vyšetrení je podľa AOPP veľkým problémom. „Včasný záchyt ochorenia, rovnako ako skoré nasadenie liečby, nielen že zvyšuje šance pacienta na vyliečenie či aspoň skvalitnenie a predĺženie života, ale zároveň šetrí peniaze v systéme vďaka nezhoršeniu stavu pacienta včasnou liečbou. Takto ušetrené peniaze na liečbu môžu byť použité na liečbu iných pacientov,“ vysvetlil odborný garant prieskumu a 1. viceprezident AOPP Dominik Tomek.

Ako doplnil, liečba ochorení v neskorších štádiách býva často nákladnejšia, ako keď sa ochorenie podarí podchytiť ešte v jeho začiatkoch. Takmer polovica opýtaných pritom v prieskume priznala, že z dôvodu situácie zapríčinenej ochorením COVID-19 ani nekontaktovala svojho lekára, a to aj napriek tomu, že za normálnych okolností by tak urobila.

Výrazný prepad diagnostických vyšetrení

Už začiatkom apríla upozornilo AOPP na výrazný pokles výkonov. Podľa údajov porovnávajúcich posledný kvartál rokov 2019 a 2020, ktoré si asociácia vyžiadala od zdravotných poisťovní, klesol počet preventívnych prehliadok u praktických lekárov pre dospelých takmer o tretinu. Za rovnaké obdobie klesol počet diagnostických vyšetrení o viac ako pol milióna a počet operačných výkonov o 43-tisíc.

AOPP bola založená v roku 2001. V súčasnosti združuje 47 pacientskych organizácii, ktoré sú zamerané na jednotlivé diagnózy. AOPP poskytuje pacientom bezplatné zdravotnícke, sociálne a právne poradenstvo, informuje o ich právach a povinnostiach, ako aj o fungovaní systému zdravotnej starostlivosti a mnohé ďalšie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dominik Tomek
Firmy a inštitúcie AOPP Asociácia na ochranu práv pacientov