Na Slovensko prišlo zo Slovinska tri a pol tisíc balení antivirotík Lagevrio pre pacientov s COVID-19

Coronavirus COVID 19 virus patient having fever, epidemic, doctor and nurse in uniform working medicine care at hospital to protection prevention and vaccination quarantine technology
Foto: ilustračné, Getty images

Na Slovensko prišlo ďalších približne 3 500 balení antivirotického lieku Lagevrio s účinnou látkou molnupiravir. Lieky Slovensku darovalo Slovinsko. Okrem tohto liečiva môže aj naďalej pacientov s rizikom ťažkého priebehu ochrániť podanie liečiva Paxlovid.

Lieky sú určené pre pacientov s miernym až stredne ťažkým priebehom ochorenia COVID-19 s potvrdeným ochorením COVID-19 metódou RT-PCR, LAMP testu alebo antigénovým testom vykonaným testovacou autoritou.

V zdravotníckych zariadeniach je k dispozícii aj liek Veklury. Rezort zdravotníctva rieši ďalší nákup a dodávky týchto liekov. Ministerstvo zdravotníctva SR o tom informovalo v tlačovej správe.

Pred nasadením liekov je potrebné potvrdenie ochorenia prostredníctvom PCR testu alebo antigénového testu od niektorej z testovacích autorít.

Ide o zariadenia, v ktorých testovanie vykonáva vyškolený personál, ako sú mobilné odberné miesta, a v ktorých testovaná osoba dostane o výsledku relevantný doklad.

Medzi rizikové skupiny patria napríklad pacienti starší ako 60 rokov, pacienti s chronickým srdcovocievnym ochorením v štádiu srdcového zlyhávania, s cukrovkou s pokročilými chronickými komplikáciami, neurologickými ochoreniami, chronickými ochoreniami pľúc alebo artériovou hypertenziou. Lieky môže indikovať všeobecný lekár, aj lekár špecialista.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom