Návrh vlády na zvyšovanie platov zdravotným sestrám je iba "plátaním dier", KDH upozornilo na viaceré nedostatky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Navrhnuté zmeny v odmeňovaní iba jednej tretiny sestier na Slovensku považuje Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) za plátanie diery.

Ako informovala strana v tlačovej správe, týmto krokom Ministerstvo zdravotníctva SR nevyrieši odchod sestier a už vôbec nie ich nutný nárast.

Odchod zdravotníkov do zahraničia

Hnutie navrhuje prijať záväzné tabuľkové normy odmeňovania pre všetky zdravotnícke povolania porovnateľné s Českom, kam odchádza najviac zdravotníkov.

„Mzdy podľa návrhu v absolútnych číslach vôbec nedosahujú výšku, ktorá by pre sestry bola atraktívna, aby neodišli do zahraničia alebo inej pracovnej sféry. Zároveň ministri nevysvetlili, akým mechanizmom sa navýšené prostriedky k sestrám dostanú, keďže nie je schválený štátny rozpočet na rok 2023,“ upozornila tímlíderka KDH pre zdravotníctvo Monika Kolejáková.

Potrebujeme systémové riešenia

Kresťanskí demokrati považujú za nešťastné, že bolo v minulosti zrušené odmeňovanie podľa dosiahnutého vzdelania a odpracovaných rokov.

„V súčasnosti tak odmeňovanie nereflektuje mieru kvality ani skúseností, čo vedie k obrovskej demotivácii medzi zdravotníkmi. Potrebujeme plošné systémové zmeny v odmeňovaní zdravotníkov a je nevyhnutné, aby štát zvýšil platby za poistencov štátu,“ uzavrela Kolejáková.

Návrh vlády nie je motivačný

Vláda vo štvrtok navrhla, aby sa základné platy zdravotníkov na budúci rok automaticky zvýšili o valorizačný automat 6,88 percenta a prišla aj s ponukou navýšenia koeficientov.

Okrem toho navrhla nový prvok, a to započítavanie rokov praxe pre sestry a pôrodné asistentky. Samotné sestry sú z návrhu sklamané, nepovažujú ho za kompenzačný, ani motivačný.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Monika Kolejáková
Firmy a inštitúcie KDH Kresťanskodemokratické hnutie