Nemocnica v Poprade testuje najnovší typ prístroja na rozbíjanie obličkových kameňov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nemocnica Poprad
Foto: SITA / Radoslav Maťaš

V popradskej nemocnici začali s testovaním najnovšieho typu prístroja na rozbíjanie obličkových kameňov. V porovnaní s predošlými generáciami prístrojov skracuje celý proces rozbíjania kameňov až o 48 percent. Práve to bol jeden zo zásadných dôvodov, prečo sa vedenie Nemocnice Poprad, a. s., rozhodlo pre zapožičanie prístroja.

„Ide o slovenskú premiéru špičkového prístroja, ktorý sme sa rozhodli testovať v našich podmienkach. Je to zároveň konkrétny príklad našej neustálej snahy o zavádzanie najnovšieho prístrojového vybavenia v prospech zvyšovania kvality poskytovanej zdravotníckej starostlivosti,“ uviedol generálny riaditeľ a predseda predstavenstva Nemocnice Poprad, a. s., Peter Petruš.

Výhody liečby obličkových kameňov s pomocou najnovšieho typu intrakorporálneho litotriptora Swiss LithoClast Trilogy môžu slovenskí pacienti zažiť v popradskej nemocnici premiérovo.

Skracuje operačný čas

Jedinečnosť prístroja je v jeho trojfunkcionalite, dodáva riadenú ultrazvukovú a balistickú energiu súbežne alebo nezávisle so súčasným odsávaním cez jedinú sondu.

Podľa nemocnice predstavuje použitie tohto prístroja kratší operačný čas a z neho vyplývajúca kratšia anestézia jednoznačnú výhodu pre pacienta. Je možné, že skracujúci sa čas zákrokov povedie k zvýšenému počtu zákrokov a teda i následnému odliečeniu vyššieho počtu pacientov.

V popradskej nemocnici zrealizovali na novom prístroji prvých desať zákrokov u pacientov s nefrolitiázou, teda kameňmi v obličke. Prístroj si podľa slov urológov poradí s akýmikoľvek kameňmi a viac efektívne je aj odsávanie.

Podľa slov primára Urologického oddelenia nemocnice Erika Chorváta, ide o zariadenie, ktoré má pacienta za priaznivých okolností úplne zbaviť aj pomerne veľkého konkrementu v obličke, teda obličkového kameňa.

Jedno z najlepších zariadení

Testovaním jedného z najlepších zariadení na rozbíjanie obličkových kameňov v rámci Slovenska sa popradskej nemocnici darí napĺňať cieľ, ktorý si vedenie nemocnice dalo v roku 2012 pri otvorení nového urologického oddelenia.

„V rámci urológie nám výrazne stúpa počet operácií, ale najmä počet veľkých operačných výkonov a tiež počet hospitalizácií. Prichádzajú sem nielen pacienti z nášho regiónu, ale aj z okresov vzdialených 100 až 200 km od Popradu,“ povedal Petruš.

Otvorením urologického oddelenia v popradskej nemocnici v roku 2012 a následne litiatickej ambulancie a RTG urologického pracoviska UROSKOP, sa začala písať história urológie v popradskej nemocnici.

Realizujú sa tam všetky typy laparoskopických operácií, ako sú cysty obličky, pyeloplastiky, nefrektómie, resekcie nádorov obličky, prostatektómie. Liečbu poskytuje nemocnica pacientom z ktorejkoľvek časti Slovenska.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Peter Petruš
Firmy a inštitúcie Nemocnica Poprad