Nemocnica v Považskej Bystrici bude mať moderný automatizovaný systém výdaja liekov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nemocnica Považská Bystrica
Foto: nemocnicapb.sk

Považskobystrická nemocnica s poliklinikou (NsP) bude prvou slovenskou nemocnicou s automatizovaným systémom výdaja liekov. Informovala o tom Lenka Kukučková z tlačového oddelenia Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK), ktorý je zriaďovateľom nemocnice. Projekt za viac ako 1 milión eur uľahčí prácu zamestnancom, zvýši presnosť a kontrolovateľnosť skladovania liekov a zdravotníckeho materiálu.

Automatizácia skladovania, výdaja, evidencie a spotreby liekov a špeciálneho zdravotníckeho materiálu podľa Kukučkovej umožní nemocnici pomocou 2D kódu sledovať spotrebu každej tabletky, masti i zdravotníckeho materiálu.

Kraj investoval viac ako milión eur

„Je to jeden z najmodernejších systémov skladovania a distribúcie liekov a špeciálneho zdravotníckeho materiálu. Projekt pozostáva z viacerých častí, jednak zo stavebných prác, ktoré sú už zrealizované, a tiež z dodávky technológie. Na tento účel TSK investoval viac ako 1 milión eur,“ povedal trenčiansky župan Jaroslav Baška s tým, že vďaka automatizovanému systému je možné efektívnejšie hospodáriť s liekmi i vyhodnotiť spotrebu na pacienta.

Po technologickej stránke projekt počíta s dodaním veľkého automatu na skladovanie špeciálneho zdravotníckeho materiálu, liekomatu na uskladňovanie tabletiek a rotomatu.

„Ten bude slúžiť na skladovanie veľmi citlivých ampúl, ktoré by sa mohli znehodnotiť následkom pádu. Nemocnica bude prvou v rámci Slovenska, ktorá bude mať tento systém zavedený,“ uviedol riaditeľ NsP Považská Bystrica Igor Steiner. Upozornil aj na fakt, že táto investícia nie je jedinou novinkou v považskobystrickej nemocnici.

Nové diagnostické centrum

„Tento rok sme dokončili investíciu v kuchyni vo výške približne 1,5 milióna eur z rozpočtu TSK. Momentálne je už plne funkčná, vrátane všetkých komponentov od umývacej linky cez tabletový systém podávania stravy až po transportné vozíky s ťahačom na prepravu jedla k pacientovi,“ doplnil Steiner.

Predseda TSK avizuje aj ďalšie investície do materiálno-technického zabezpečenia nemocnice. „V budúcom roku chce župa vybudovať nové diagnostické centrum, kde pribudne veľké moderné CT. Zakúpený a dodaný je už aj digitálny röntgen na urgentný príjem. Ten je dočasne umiestnený v iných priestoroch a následne sa presťahuje do diagnostického centra, v ktorom postupne pribudne aj magnetická rezonancia,“ dodal Baška.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Igor SteinerLenka Kukučková
Firmy a inštitúcie Nemocnica Považská BystricaTSK Trenčiansky samosprávny kraj (VÚC)