Nemocnice na východe sú na príchod ukrajinských pacientov pripravené, pomoc už niekoľkým poskytli

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nemocnica Košice
Foto: FB UN L. Pasteura Košice

Traja pacienti z Ukrajiny ležia aj vo Fakultnej nemocnici v Prešove, dvaja sú na oddelení gynekológie, jeden na traumatológii. V popradskej nie je hospitalizovaný žiaden pacient z Ukrajiny, no doteraz ošetrili štyroch.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Dvom poskytli psychologickú pomoc. Informovali o tom riaditelia spomínaných štátnych nemocníc počas brífingu v Poprade, kde sa stretli na pozvanie ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského. Témou stretnutia sú aktuálne otázky v súvislosti s fungovaním nemocníc a predovšetkým poskytovaním zdravotnej starostlivosti utečencom.

Ukraine Care Centrum

V univerzitnej nemocnici v Košiciach už zriadili aj pavilón pre zdravotnú starostlivosť o Ukrajincov, takzvané Ukraine Care Centrum. Ako ďalej povedal jej generálny riaditeľ Ján Slávik, nachádzajú sa tam ambulancie, či už všeobecné alebo špecializované, a to hlavne, čo sa týka infekčnej medicíny.

Toto centrum má aj 24 lôžok na lôžkovú starostlivosť, hlavne čo sa týka izolácie pacientov v prípade pozitivity na ochorenie COVID-19,“ vysvetlil. Okrem toho nemocnica zriadila aj nonstop psychologicko-poradenskú službu.

Viac o téme: Koronavírus

Ide o dve telefonické linky, dvoch psychológov, ktorí poskytujú svoje služby v kritických situáciách utečencom, ktorí to potrebujú,“ dodal. Potvrdil tiež, že nemocnica zamestnáva piatich zamestnancov z Ukrajiny, z toho štyroch lekárov a jednu sestru, ktorí pracujú na spomínaných pracoviskách.

Niekoľko alternatív

Vo Fakultnej nemocnici v Prešove podľa jej riaditeľa Ľubomíra Šarníka zatiaľ situácia nie je dramatická. Nemocnica nemá pripravený samostatný pavilón. Pri počte 1 200 lôžok je podľa riaditeľa schopná zvládať rôzne počty.

Pracujeme na rôznych alternatívach, dnes nemáme jednoznačný plán. Ale v závislosti od toho, ako by sa ten stav, prílev utečencov zvyšoval, máme pripravených niekoľko alternatív, ako pripravovať skôr jednotlivé sektory, časti nemocnice, nie pavilón ako taký,“ skonštatoval. Doplnil, že nemocnica zamestnáva troch lekárov z Ukrajiny, no žiaden odliv neregistruje.

Pohotovostné služby

Nemocnica v Poprade v súvislosti s utečeneckou krízou zase na celý mesiac marec zriadila 24-hodinové pohotovostné služby ukrajinsky hovoriaceho lekára, či zdravotníckeho pracovníka.

Nemocnica sa zapojila aj do humanitárnej pomoci vo forme špeciálneho zdravotníckeho materiálu, ktorý sme odoslali na Ukrajinu v sobotu. V utorok sme poslali ďalšiu zásielku liekov a ďalšieho materiálu, ktorý bol priamo odoslaný do ukrajinských nemocníc,“ povedal riaditeľ nemocnice Jozef Tekáč.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján SlávikJozef TekáčĽubomír ŠarníkVladimír Lengvarský
Firmy a inštitúcie Fakultná nemocnica s poliklinikou J. A. Reimana v PrešoveUNLP KE Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice