Niektorí pacienti budú od nového roka oslobodení od doplatkov za lieky, týka sa to dôchodcov a ZŤP

Lieky
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Viaceré skupiny pacientov od 1. januára 2022 nebudú doplácať za lieky v lekárni ani cent. Odpustenie doplatkov pre dôchodcov, držiteľov preukazu ZŤP a ďalšie zákonom vymenované skupiny bude závisieť od výšky príjmu pacienta. Ako v piatok informovalo Ministerstvo zdravotníctva SR, nárok na odpustenie doplatku má pacient s príjmom nižším ako 680 eur za mesiac. Doplatok bude pacientovi odpustený priamo v lekárni pri výdaji liekov.

„Nulové doplatky sa týkajú liekov s najnižším doplatkom spomedzi porovnateľných liekov. U porovnateľných liekov s vyšším doplatkom bude doplatok znížený o hodnotu doplatku najlacnejšej alternatívy,“ uviedla hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Nárok na odpustenie doplatku ostáva naďalej zachovaný pre pacientov s príjmom vyšším ako 680 eur za mesiac. Zdravotná poisťovňa naďalej vráti pacientom doplatky, ktoré prevyšujú limit spoluúčasti po skončení kalendárneho štvrťroka na ich účet.

„Ministerstvo zdravotníctva pristúpilo k tejto zmene s cieľom zvýšiť dostupnosť liekov, zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín aj pre najviac zraniteľné skupiny obyvateľstva. Pacient sa o svojich možnostiach môže poradiť so svojím ošetrujúcim lekárom alebo lekárnikom,“ dodala Eliášová.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Zuzana Eliášová
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SR