Novorodenec je najmladším pacientom s koronavírusom. Mohol sa nakaziť aj v tele matky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
novorodenec, bábätko
Foto: ilustračné, Getty Images

Nový koronavírus diagnostikovali už aj u čínskeho novorodenca len 30 hodín po tom, ako prišiel na svet. Ide o najmladšieho pacienta nakazeného touto chorobou.

Podľa BBC sa dieťa narodilo tento týždeň v meste Wu-chan, ktoré je epicentrom nákazy. Zatiaľ nie je známe, ako sa vírus na dieťa preniesol – či pred alebo po pôrode. Matka však bola na koronavírus pozitívna. Dieťa má podľa čínskych médií normálnu váhu a je v stabilizovanom stave.

Zdravotnícki experti predpokladajú, že infekcia sa mohla na dieťa preniesť ešte v maternici. „Prenos z matky na nenarodené dieťa môže byť jedným zo spôsobov šírenia tohto vírusu,“ myslí si detský lekár Zeng Ling-kong z nemocnice vo Wu-chane. Nevylúčil však, že dieťa sa mohlo od matky nakaziť aj tesne po jeho narodení.

Novým koronavírusom sa zatiaľ nakazilo len veľmi málo detí. Médiá spomínajú len šesťmesačné nakazené dieťa v Singapure a osemročné vo Wu-chane. Väčšina pacientov je vo veku od 49 do 56 rokov. Vírusu najčastejšie podliehajú ľudia nad 70 rokov alebo osoby s ďalšími zdravotnými problémami.

Vírus sa už z Číny rozšíril do 25 krajín sveta. Potvrdený počet nakazených presiahol 28-tisíc, u ďalších vyše 24-tisíc ľudí je podozrenie na nákazu. Vírus zatiaľ zabil viac než 560 ľudí, asi 1150 sa už úplne vyliečilo.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať