Novým riaditeľom fakultnej nemocnice v Prešove sa stal Juraj Smatana. Priblížil svoje najbližšie ciele

Fakultná nemocnica s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove
Foto: FB, www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Fakultná nemocnica s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove má od štvrtkového dňa nového riaditeľa. Stal sa ním Juraj Smatana, ktorého ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková poverila funkciou do doby riadneho výberového konania. Na poste strieda Ľubomíra Šarníka, ktorý bol vo funkcii od polovice roku 2020.

Má viacero cieľov

Ako uviedol Smatana, za cieľ si dáva stabilizovať personálnu a ekonomickú situáciu v nemocnici, stanoviť si priority v súvislosti s rozvojom a zvyšovaním kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti a zamerať sa na tie oblasti, kde chce nemocnica byť lídrom v rámci regiónu a spádovej oblasti.

„Treťou oblasťou je splnenie podmienok v rámci optimalizácie siete nemocníc s maximálnym využitím doplnkových programov tak, aby nemocnica naplnila programový profil nemocnice III. úrovne,“ uviedol Smatana. Nový riaditeľ chce rozbehnúť aj štúdiu realizovateľnosti rekonštrukcie alebo výstavby nového pavilónu nemocnice s urgentným príjmom a urgentnými operačnými sálami.

Nemocnicu čakajú audity

Už v najbližších dňoch plánuje nový riaditeľ dať vykonať ekonomický, personálny audit a audit materiálno-technického vybavenia nemocnice. Zameraný by mal byť na možnosti Plánu obnovy a odolnosti.

,,Musíme splniť podmienky na implementáciu projektov v stanovených termínoch. Neskrývam, nemocnica má aj veľa problémov, bola mi daná dôvera a je to moja úloha, aby sme navrhli a zrealizovali potrebné opatrenia,“ dodal nový riaditeľ nemocnice.

Smatana je absolventom lekárskej fakulty Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. V rokoch 2001 až 2020 pôsobil v prešovskej nemocnici ako lekár, neskôr ako zástupca primára oddelenia úrazovej chirurgie a napokon ako medicínsky riaditeľ. Tri roky bol medicínskym riaditeľom skupiny AGEL pre chirurgické odbory a od roku 2023 až do súčasnosti pracoval v súkromnom zdravotníckom zariadení ako lekár.

Prešovská nemocnica je treťou najväčšou slovenskou nemocnicou. Nepretržitú zdravotnú starostlivosť poskytuje svojim pacientom už od roku 1935. Ročne je v nej hospitalizovaných viac ako 45-tisíc pacientov, ambulantne ošetrených je približne 443 500 pacientov, uskutoční sa v nej približne 16-tisíc operácií a v roku 2022 sa v nej narodilo viac ako 2500 bábätiek. V rámci zastúpení jednotlivých odborností je najkomplexnejšou nemocnicou na Slovensku.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Juraj SmatanaĽubomír ŠarníkZuzana Dolinková
Firmy a inštitúcie Fakultná nemocnica s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove