Očkovanie vakcínou AstraZeneca na čas z práce odstavilo učiteľov aj v iných krajinách. A nielen ich

Očkovanie, vakcína
Foto: ilustračné, SITA/AP

Vlnu radosti z nových vakcín proti koronavírusu začali sprevádzať aj prvé správy o vedľajších účinkoch jednotlivých látok. Odborníci upozorňujú, že ľudia by s nimi mali počítať, no nemusia sa ich obávať.

Zároveň vyzdvihujú fakt, že vakcíny predstavujú účinnú ochranu proti vírusu a tým dláždia cestu k návratu do normálneho života. Vakcíny sú určené najprv najmä pre rizikové skupiny, bežní občania sa dostanú na rad až neskôr.

Učitelia na Slovensku

Na Slovensku začali po pracovníkoch v prvej línii očkovať aj ďalšiu skupinu zamestnancov, ktorí majú pri návrate do normálu veľkú úlohu. Sú nimi učitelia.

Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) v predbežných výsledkoch uviedlo, že doteraz zaočkovali 26 060 učiteľov do 55 rokov a 9 469 učiteľov nad 56 rokov. Spolu dostalo v prvej fáze vakcínu 35 529 pedagógov.

Niekoľko učiteľov hlásilo vedľajšie účinky a museli zostať doma. Našli sa tak aj školy, ktoré tak, ako rýchlo otvorili po mesiacoch dištančného vyučovania, museli svoje brány aj znova zavrieť.

Problémy v Taliansku

Na zaočkovanie pedagógov sa zameralo najnovšie aj Taliansko. Tamojšie médiá však prinášajú správy o relatívne veľkom počte učiteľov, ktorí hlásia vedľajšie účinky a nemôžu pracovať.

Desiatky talianskych učiteľov v meste Treviso v pondelok nenastúpili do práce po tom, ako cez víkend dostali vakcínu proti novému koronavírusu. Všetkých zaočkovali látkou od spoločnosti AstraZeneca.

Študentov dvoch stredných škôl poslali o hodinu skôr domov, keďže nemali dostatočný počet pedagógov. V jednej škole chýbalo 15 zo 130 učiteľov. Sťažovali sa na zvýšenú telesnú teplotu, malátnosť a bolesť v kostiach.

V miestnej základnej škole San Domenico Savio hlásili dvaja z troch učiteľov podobné vedľajšie príznaky vakcíny, pre ktoré nemohli nastúpiť do práce.

Učitelia chýbajú

Niektoré ďalšie školy sú nútené zatvoriť svoje brány, pretože nemajú dostatok učiteľov. Podľa tamojších novín La Tribuna di Treviso sa objavujú zdravotné problémy u desiatkach učiteľov, ktorí nie sú schopní pracovať.

Taliansky denník Oggi Treviso píše, že v sobotu zaočkovali 3 000 učiteľov a v nedeľu ďalších 2 500. Všetci mali do 55 rokov.

Vakcinačná kampaň v Treviso je súčasťou celonárodného programu, ktorý ponúka bezplatnú možnosť zaočkovať sa pre učiteľov od 18 do 55 rokov.

Problémy AstraZeneca v iných krajinách

Koncom minulého týždňa zastavila nemocnica v nemeckom meste Braunschweig očkovanie látkou AstraZeneca po tom, ako 37 z 88 zaočkovaných zamestnancov skončilo na lôžku.

Za ich neschopnosť pracovať mohli podobné vedľajšie účinky, aké hlásia aj v Treviso.

Aj vo Švédsku v polovici februára dočasne pozastavili očkovanie vakcínou AstraZeneca, pretože zvýšenú teplotu hlásilo viac zaočkovaných ľudí, ako očakávali.

Používanie látky zastavili aj na dvoch miestach v Dolnom Sasku, kde hlásili vedľajšie účinky zaočkovaní zdravotníci.

Nedávna štúdia zistila, že vakcíny Moderna a Pfizer/Biontech majú účinnosť 94 a 95 percent, u AstraZeneca je to 76 percent po prvej dávke a 82 percent po druhej. Iné štúdie uvádzajú účinnosť okolo 70 percent.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie BioNTechLa Tribuna di TrevisoModernaNCZI Národné centrum zdravotníckych informáciíOggi TrevisoPfizer